corner

Tema Banyo

art

Değerli İş Ortaklarımız ve Tema Banyo Ailesi’nin Sevgili Üyeleri,

Yapı malzemeleri sektöründe 40 yılı geride bıraktığımız şu günlerde yeni hedeflere doğru koşmanın da heyecanı içindeyiz…

Hedefimiz sektörümüzdeki öncü konumumuzu sürdürürken tüketicilerimizin hayat kalitesini artıracak, onların konforuna katkıda bulunacak yenilikçi ürün ve uygulamaları hayata geçirmeyi sürdürmek…

Hem sizlerle iletişimimizi sürdürülebilir kılmak hem de hedeflerimizi paylaşmak üzere, sektördeki gelişmeleri de içeren haberlerle birlikte belirli aralıklarla gönderdiğimiz bültenlerden ikinci e-bültenimizi bilginize sunuyoruz...

Yeni haberlerde görüşmek dileğiyle,

Oğuz ODABAŞI
Genel Koordinatör

Tüm Hakkı Saklıdır 2015©

art
art

TİMDER - 01 Aralık 2014

TEMA BANYO

TIMDER YÖNETİM KURULU TEMA BANYO'YU ZİYARET ETTİ TIMDER Yönetim Kurulu Tema Banyo'yu Ziyaret Etti

Tüm Hakkı Saklıdır 2015©

art
art

TESİSAT MARKET - 01 Ocak 2015

TEMA BANYO'DAN YENİLİKÇİ ÜRÜN

Tema Banyo'dan Yenilikçi Ürün: El Değmeyen Rezervuar Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, tuvaletlerde el değmeden rezervuar kullanımını sağlayan yeni ürünü 'gömme rezervuar'ı satışa sundu. Özellikle hastane, okul, iş merkezi, havalimanı, otel gibi genel kullanım alanlarında hijyen sağlayacak olan bu yeni ürün sayesinde el değmeden ayak yardımıyla rezervuar kullanılabilecek. Ürün, hem duvardan hem de yerden gömmeli olarak pazara sunuluyor ve kullanıldığı alanlarda hijyen sağlıyor.

art

SON SAAT - 01 Ocak 2015

TEMA BANYO 2015'E GÜÇLÜ HEDEFLERLE

Tema Banyo 2015'e Güçlü Hedeflerle Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, 2015 yılı strateji toplantısını bölge satış yöneticilerinin katılımıyla Kıbrıs'ta gerçekleştirdi. Türkiye genelinde bin bayisi aracılığıyla ürünlerini tüketicilerle buluşturan Tema Banyo'nun yeni dönem strateji toplantıSında sektör analiz edilirken pazarlama stratejileri ve hedefler de masaya yatırıldı. Verimli geçen strateji toplantıları sonucunda çıkan kararlara göre; Tema Banyo 2015 yılına güçlü bir büyüme hedefi ve yeni yatırımlarla girecek.

art

BANYO MUTFAK - 01 Ocak 2015

BANYO MUTFAK HABER

Garantili usta dönemi başladı Yapı kimyasalları sektörünün lideri Kalekim, yeni hayata geçirdiği Garantili Usta Sistemi ile dünyada bir ilki gerçekleştirerek, ustalar ve tüketiciler için yepyeni bir dönem başlattı. Garantili Usta Sıstemi'ni, 65 ilde. 1 bin 500 usta ile faaliyete geçirdiklerini belirten Kalekim Genel Muduru Altuğ Akbaş, "Ustalara sağladığı katkının yanında, tüketicilerin hayatını kolaylaştıran sistem ile öncelikli hedefimiz 81 ilde 5 bin ustaya ulaşmak" dedi.

Garantili Usta Sistemi'nin tüketicilere ve ustalara çok önemli katkıları olacağını vurgulayan Akbaş, projenin ilk ortaya çıktığı andan itibaren nihai tüketicinin memnuniyetine ve avantajlarına öncelik verdiklerini kaydetti. www.kalekim.com.tr 1-Mutfakta yenilik arayanlara Silverline Ankastre, mutfaklarda teknolojinin derinliğini hissettiren bir yeniliğe daha imzasını atıyor.

Hangi ocak gözü kullanılıyorsa o gözün üzerindeki havalandırma paneline dokunulunca açılan panel ile aktif pişirme alanına odaklanan To the Point davlumbaz mutfakta işinizi kolaylaştırıyor. Sadece pişirme alanına odaklanan çekiş sistemi ile harcadığı enerjiyi minimuma indirerek maksimum performans gösteren To the Point davlumbaz, kontrol panelsiz dokunmatik ekranıyla aynı zamanda şık ve fonksiyonel. Kullanılmadığı zamanlarda on filtre ve çekiş alanlarını gizleyen hareketli paneller, temizlenmesi kolay ve yalın formuyla modern ve ikonik bir görünüm yaratıyor. www.silvertinc.com 3- Bulaşık makinesinde devrim Samsung VVaterVVall, beyaz eşya pazarına şu ana kadar sunulmuş bulaşık makinelerinden çok daha farklı, radikal bir teknolojiye sahip. Yepyeni teknoloji urunu VVaterVVall.

160 yıldır kullandığımız bulaşık makinelerinde yer alan döner püskürtmeli kot mekanizması yerine, lineer mekanizmaya sahip. Lineer mekanizması sayesinde makinenin alt kısmı boyunca hareket ederek, dikey su jetleriyle her köşeye düzenli yüksek su basıncı sağlıyor. Bulaşık makinesinde bir köseden diğerine güçlü bir su duvarı oluşturduğundan, her seferinde ttım bulaşıklarınızı teker teker yıkayarak maksimum performans sergiliyor. www.samsung.com.tr 6- Su tasarruflu ürünlerde iddialı Geleneksel banyo kültürümüzü günümüzün modern yaşamına özgün tasarımlarla uyarlayan Tema Yapı, özellikle su tasarruflu ürünlerde oldukça iddialı ve son derece teknolojik bir üretim tesisine sahip.

Tema Yapı Malzemeleri Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, firmalarının kullandığı teknolojileri ve şirketlerinin teknolojiye bakış açısına ilişkin. "Türkiye'de çoğu firma teknolojiye uzak duruyor. Türkiye'de rakip şirketlerin büyük kısmı yeni nesil teknolojiyi kutlanmıyor. Yüksek teknoloji; ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına rağmen, sağladığı verimlilik ve aralıksız çalışma sayesinde kendini yıllar içerisinde kendini amorti ediyor" dedi.

art

TESİSAT MARKET - 01 Ocak 2015

TEMA BANYO KAPILARINI TİMDER'E AÇTI!

Tema Banyo kapılarını TİMDER'e açtı! Yapı malzeme sektörünün guçlu oyuncularından Tema Banyo, üretiminin kalbi olarak nitelendirdiği Beylikdüzü fabrikasının kapılarını Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (TİMDER) üyelerine açtı. Sektördeki gelişmelerin masaya yatırıldığı, 2015 hedeflerinin aktarıldığı bu özel organizasyona Tema Banyo Yönetim Kurulu adına Sami Uyanık ve Genel Koordinatör Oğuz Odabaşı ev sahipliği yaparken TİMDER'i ise Kemal Çelik başkanlığında kalabalık bir üye grubu temsil etti.

Tema Group Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, fabrika ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, Tema Banyo'nun iç pazarda Tema banyoyu tamamlar' sloganıyla güçlü bir yer edindiğine dikkat çekerek, "Türkiye'de sayıları bini aşan bayimizle yenilikçi ve kaliteli ürünlerimizi tüketici lerle buluşturuyoruz.

2015 yılında da büyüme hedeflerimiz yüksek ve bunu gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan'daki buyume stratejilerine paralel olarak Selanik'te yatırımlarımıza yenilerini eklemeyi planlıyoruz" dedi. Kalitenin yükseltilmesi sektörün görevi! Oğuz Odabaşı, yapı malzemelerinde ürün ve hizmet kalitesinin önemini de vurgulayarak, bunun tüm sektörün görevi olduğunu ifade etti. Odabaşı, "Bunun için bizim gibi tüm dernek üyesi kuruluşların görevi, tüketicileri bilinçlendirmek olmalı" diye konuştu. 28 m.b.s.

art

SON-AN - 06 Ocak 2015

TEMA BANYO 'DAN TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN ARASINDA DOSTLUK KÖPRÜSÜ

2015 yılında yurtdışında da büyüme hedefleyen Tema Banyo, komşu ülke Yunanistan'dan ürünlerini satan 20 firmanın sahip ve yöneticilerini İstanbul'da ağırladı. İSTANBUL - Türkiye'nin yanı sıra yurtdışındaki yatırımlarıyla da dikkat çeken Tema Banyo, Yunanistan'dan gelen müşterilerini İstanbul'da ağırladı.

Tema Hellas SA yetkilileri ile başta Atina olmak üzere üzere 12 şehirden İstanbul'a gelen Yunan misafirlere Tema Banyo yönetimi tarafından hem İstanbul'u tanıma fırsatı sunuldu hem de ticari hedefler aktarıldı. Tema Banyo Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, Türkiye'nin yanı sıra ihracat pazarlarında da 2015 yılında büyüme hedeflerinin yüksek olduğuna dikkat çekerek, "Özellikle Yunanistan'a büyük önem veriyoruz. İki ülke arasındaki ticaretin ve dostluk ilişkilerinin gelişmesi sektör için bir fırsat" dedi. Yunanistan'dan Tema Hellas SA yetkilileri ile birlikte Tema Banyo ürünlerini satan 20 farklı firmanın sahip ve yöneticilerini ağırladıklarını açıklayan Odabaşı, bu yıl ilkini gerçekleştirdikleri davetin her yıl geleneksel hale getirilmesini hedeflediklerini de ifade etti.

art

PARA - 11 Ocak 2015

KAPILARINI TİMDER'E AÇTI

Kapılarını TİMDER'e açtı Yapı malzeme sektörünün guçlu oyuncularından Tema Banyo, üretiminin kalbi sayılan Beylikdüzü fabrikasının kapılarını TİMDER üyelerine açtı. Geniş bir katılımın olduğu özel organizasyonda firma, yeni yatırımların müjdesini verdi. Tema Group Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, fabrika ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, iç pazarda "Tema banyoyu tamamlar" sloganıyla güçlü bir yer edindiklerine dikkat çekerek, "Türkiye'de sayıları bini aşan bayımızle yenilikçi ve kaliteli ürünlerimizi tüketicilerle buluşturuyoruz. 2015'te de buyume hedeflerimiz yüksek" dedi.

art

DÜNYA - 13 Ocak 2015

TEMA BANYO'DAN EL DEĞDİRMEYEN REZERVUAR

Tema Banyo'dan el değdirmeyen rezervuar Tema Banyo; otel, havalimanı, okul, hastane gibi genel kullanım alanlarında hijyen sağlamaya yönelik yenüikçi ürünü 'gömme rezervuar'ı satışa sundu. El değmeden ayak yardımıyla kullanüabüen bu ürünün satış fiyatı ise 350 üe 420 TL arasında değişiyor. Özellikle hastane, okul, iş merkezi, havalimanı, otel gibi genel kıülanım alanlarında hijyen sağlayacak olan bu ürünle el değmeden ayak yardımıyla rezervuar kullanılabilecek.

art

PARA - 25 Ocak 2015

GÖMME REZERVUAR DEVİ

Türkiye'de kendi alanında büyük şirketler vardır ama onları sektörleri dışında kimse tanımaz. Özellikle de yan sanayi sektörlerinde çok sayıda 'gizli dev" vardır. çatısı altına ato şirketi toplayan Akkurt Grubu da böylesi gizli devlerden, vahit Uyanık'ın sahibi olduğu grup, gömme rezervuarda (duvar içine monte edilen rezervuar) buyuk bir üretici.

Türkiye'de yılda 600 bin adet gömme rezervuar tüketilirken grup yılda 400 bin adet üretim yapıyor Bu gücüyle de Avrupa'da ilk üçte yer alıyor. Grup şirketlerinden Siak İnşaat Malzemeleri Sanayı'ye bu işte dünyada bir numara olan Monaco merkezli Siamp Cedap S.M A'in ortak olduğunu belirtelim.

Tema markasıyla bilmen firma halen Beylikdüzü'nde 35 bin metrekare kapalı alandaki fabrikasında 300 çalışanıyla üretimini sürdürüyor. Gömme rezervuarlann iç takımını da kendisi ürettiği için bu alanda yüzde 100 yerli üretim yapan tek firma olarak biliniyor. Akkurt Grubu, kurumsallaşma çalışmaları kapsamında kısa bir süre önce, uzun yıllar Eczacıbaşı Yapı Grubu'nda yöneticilik yapan Oğuz Odabaşı'nı transfer etmiş.

Tema Yapı Malzemeleri Genel Koordinatörü Odabaşı, bu yıl 100 milyon dolar ciro hedeflediklerini söylüyor. Sıhhi tesisatta yapı marketlerin en büyük tedarikçisi olan grubun ürünlerinin yurtiçinde bin satış noktasına ulaştığını söylüyor. Odabaşı göreve geldikten sonra Uyanık Aılesı'ni yeni bir alana yatırım yapma konusunda ikna etmiş. Konya Aksaray'da 1 megavatlık güneş enerjisi santralı lisansı alan aile, 1.8 milyon dolarlık bütçe ile güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyormuş.

Tüm Hakkı Saklıdır 2015©

art
art

Hürriyet - 17 Şubat 2015

BATI AVRUPANIN REZERVUARCISI

BATI AVRUPANIN REZERVUARCISI ALMANYA, FRANSA, BELÇİKA VE HOLLANDA'YA YILDA 300 BİN REZERVUAR SATIYOR BATI AVRUPA'NIN TEMA Yapı Malzemeleri, yılda 1 milyon 750 bin rezervuar iç takımı üretiyor ve Almanya başta olmak üzere Batı Avrupa ülkelerine yılda ortalama 300 bin adet rezervuar ihracatı gerçekleştiriyor. Firmanın kurucusu Vahit Uyanık, Selanik'te aldığı 20 dönüm arsada bütün Avrupa için lojistik üs kuruyor.

Selanik'ten 20 dönüm arsa alıp şirket kurduk m. TEMA Yönetim * Kurulu Başkanı Vahit Uyanık, Avrupa'daki krizi yatırım için fırsata dönüştürdüğünü de anlatıyor ve şöyle konuşuyor: "Yunanistan'ı 2008 krizinden itibaren mercek altına aldık. Çünkü orada da müşterimiz vardı ve firma da kurmuştuk. Krizde oradaki fırsatı gördük ve ekspertiz değerinin beşte biri fiyata Selanik'te 20 dönüm yer aldık. Orayı çevresindeki hinterland için lojistik üs olarak yapacağız. Türkiye içinde çok yaygın ve güçlüyüz ama Avrupa'nın tamamına da yayılmak istiyoruz. Son olarak Çin'de de şirket kurduk.

Orada da o pazar için üretim planlıyoruz. Zaten Hong Kong üzerinden bu pazara ihracata da başladık." TÜRKİYE'nin rezervuar alanında ilk TSE belgesine sahip firması olan Tema Yapı Malzemeleri Sanayi ve Ticaret Ltd (Tema), 30 ülkeye ihracat yapabilen güçlü bir sanayici konumunda. Geçen yılı 180 milyon lira ciroyla tamamlayan firma, yüzde 70'i Batı Avrupa ülkelerine olmak üzere 18 milyon dolarlık da ihracat gerçekleştirdi.

Firmanın kurucusu Vahit Uyanık, yılda 1 milyon 750 bin adet rezervuar iç takımı ürettiklerini, Almanya ağırlıklı olmak üzere Avrupa'ya 1 yılda yaklaşık 300 bin adet rezervuar ihracatı yaptıklarını söylüyor. Uyanık, Selanik'te krizi fırsat bilerek 20 dönüm arsa aldıklarını ve burasını Avrupa için lojistik üs haline getireceklerini, Çin'de de Çin pazan için üretim planladıklarını anlattı. Vahit Uyanık şöyle anlatıyor öyküsünü: MALATYALI ÖĞRENCİ "Malatyalıyız, ilkokulu Malatya'da okudum. Babam ayakkabı esnafıydı. 1970'lerin başında İstanbul'a geldik ve 6 yıl yatılı okudum. Bitirince de Marmara İşletmeye girdim.

Üniversite öğrencisiyken de 1 Temmuz 1976'da Akkurt Plastik'e eleman olarak girdim. 4. Levenet'te küçük bir sifon imalathanesiydi. Personel olarak çalışırken 2 yıl sonra firmanın satışı gündeme geldi. Satın alacak şahıs bana yüzde 20 hisse verdi ve 'sen bu işin başında kal ve yönet' dedi. 1985'e kadar küçük ortak olarak çalıştım. PATRON OLDU Ancak ben kazandığımı kârı biriktirdim ve şirkete sermaye olarak ekledim. Çünkü yeni patron gayrimenkul zenginiydi ve firmadan elde ettiği kârı çekiyordu. Bir süre sonra (1985) benim ortaklık yüzde 50'ye ulaştı.

1985'te ortağımın babası vefat etti ve kendisine çok büyük gayrimenkuller kaldı. İyi bir insandı ama hazır para kalınca fabrika işi onun için önemsiz ve biraz da zahmetli hale geldi. Ben de askerliğimi yapmış gelmiştim. Ortağım 'satalım artık' dedi. Satılığa çıkardık, teklifler alındı. Genellikle vadeli teklifler oldu. Rakamlar belli olunca da bana teklif etti ve 'bu şartlarla sen alır mısın' dedi. Bu arada benim de kardeşimle ayrıca kauçuk işimiz vardı. Teklifi değerlendirdik ve kardeşim Sami ile kauçuk firmamızı sattık. 1986'da yarı yarıya ortak olup tamamım aldık.

HIZLI BÜYÜDÜK Şirketi alınca üretimi devam ettirdik ama ben bu arada Almanya'ya gittim ve 'farklı ne üretelim' diye inceleme yaptım. Rezervuar konusunda Türkiye'de olmayan yeni ürünleri araştırdım. Çünkü o dönemde Türkiye'deki teknoloji geriydi. 1989'da yeni bir ürünle piyasaya çıktık ki, o ürünle Türkiye'de rezervuardaki ilk TSE belgesini de biz aldık. 1995'e kadar satışlarımızda bu ürünle çok büyük ivme gördük. Ana ürünümüz rezervuar olarak ilerledik. Yerimiz Demirkapı'daydı ve artık yerimize sığmıyorduk. 1995'te Beylikdüzü'nde (Mermerciler) 2.400 metrekare arsa aldık ve 6 ay sonra da burada üretime başladık. Şu anda toplam kapalı alanımız 30 bin metrekareye kadar çıkmış durumda. Ardından Fransızlarla da ortak şirket kurduk. Amacımız küresel çapta atak yapmaktı ama açıkçası umduğumuzu bulamadık.

Onlarla iç takımları üretmeye başladık. Ben onlarla 'dünyaya açılayım' derken onlar benim sırtıma binmiş oldular. Ayrılmadık ama umduğumuz gibi de olmadı. Vitra ile çalışmaya başladık. Onlara ilk gömme rezervuarları ürettik. ALMANLAR GİBİYİZ İhracatımız geçen yıl 18 milyon dolar oldu. 30 ülkeye ihracat yapıyoruz. Toplam ciromuz 180 milyon lira civarında ve bordromuzda da 280 kişi var. Aksesuar, gömme rezervuar, iç takım hepsini ihraç edebiliyoruz. Ama ihracatımızın yüzde 70'i Avrupa'ya. Ayrıca Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda yani Batı Avrupa'ya ihracat yapıyoruz. Yine büyük bölümü Almanya'ya olmak üzere Batı Avrupa'ya yılda ortalama 300 bin adet civarında rezervuar satıyoruz. Çünkü Almanlar kadar iyiyiz. Doğu ülkelerini de ihmal etmiyoruz. Hindistan'a da satıyoruz.

Tüm Hakkı Saklıdır 2015©

art
art

İçmimarlık Banyo & Mutfak Önerileri - 01 Mart 2015

GÖMME REZERVUARDA HİJYENİK KULLANIM

Gömme rezervuarda hijyenik kullanım Tema Banyo'dan el değmeden ayakla hijyenik kullanım kolaylığı sağlayan gömme rezervuarlan Toplu kullanım alanlan için ideal çözümler sunuyor... Hill Lux Krom kaplı Hill sürgü seti, kare krom kaplı paslanmaz ss 304 boru, 5+ I duş fonksiyonu, 160cm ince, çift kenetli örgülü duş spirali ve 75cm ince, çift kenetli örgülü su bağlantı spirali ile dikkat çekiyor... www.temabanyo.com.tr

art

Arredamento Mimarlık - 01 Mart 2015

TEMA BANYO

Tema Banyo Hijyen konusunda yeni bir çözümü geçilebilecek. Çelik kumanda hayata geçiren Tema Banyo'nun panele sahip rezervuarlar düşük Ar-Ge ekiplerince geliştirilen ses seviyesi, dolum kolaylığı, 2.75 yerden basmalı "gömme rezervuar" İt/sn boşaltma hızı ile öne çıkıyor. ile hastanelerden havaalanlarına www.temabanyo.com.tr kadar toplu yaşam alanlarında hijyen sağlanırken aynı zamanda klasik gömme rezervuarların yanlış kullanımından kaynaklanan maliyet artışlarının da önüne

art

Banyo Muftak - 1 Mart 2015

2015'TE BÜYÜME HEDEFTE

2015'te büyüme hedefte Yapı malzeme sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, üretiminin kalbi sayılan Beylikdüzü fabrikasının kapılarını TİMDER üyelerine, Yunanistan'da ürünlerini satan 20 firmanın sahip ve yöneticilerine açtı. .Tf. Aramis Kalay Tema Banyo Beylikdüzü fabrikasının kapılarını Tesısal İnşaat Malzemecılen Derneği [TİMDER] üyelerine açtı.

Sektördeki gelişmelerin masaya yatırıldığı, 2015 hedeflerinin aktarıldığı bu özel organizasyona Tema Banyo Yönetim Kurulu adına Sami Uyanık ve Genel Koordinatör Oğuz Odabaşı ev sahipliği yaparken TIMDER'ı Kemal Çelik başkanlığında kalabalık bir üye grubu temsil etti.

"Tema banyoyu tamamlar" Tema Group Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, fabrika ziyareti sonrası yaptığı açıklamada Tema Banyo'nun iç pazarda 'Tema banyoyu tamamlar' sloganıyla güçlü bir yer edindiğine dikkat çekti ve sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de sayıları bini aşan bayimizle yenilikçi ve ?? Tema Banyo, tuvaletlerde el değmeden rezervuar kullanımını sağlayan yepyeni ürünü 'gömme rezervuar'ı satışa sundu. kaliteli ürünlerimizi tüketicilerle buluşturuyoruz. 2015 yılında da buyume hedeflerimiz yüksek ve bunu gerçekleştireceğimize inanıyoruz.

Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan'daki büyüme stratejilerine paralel olarak Selanik'te yatırımlarımıza yenilerini eklemeyi planlıyoruz" "El değmeyen rezervuar" Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, tuvaletlerde el değmeden rezervuar kullanımını sağlayan yepyeni ürünü 'gömme rezervuar'ı satışa sundu. Özellikle hastane, okul, ıs merkezi, havalimanı, otel gibi genel kullanım UM Tema Banyo Yönetim Kurulu Başkanı Sami Uyanık ve TİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çelik alanlarında hijyen sağlayacak olan bu yeni urun sayesinde el değmeden ayak yardımıyla rezervuar kullanılabilecek. Yeni rezervuar; hem duvardan hem de yerden gömmelı olarak kullanılabiliyor. 164 BANYO MUTFAKTEMfK i , Tema Banyo Genel Koordinatör Oğuz Odabaşı "Kalitenin yükseltilmesi sektörün görevi" Oğuz Odabaşı, yapı malzemelerinde ürün ve hizmet kalitesinin önemini de vurgulayarak, bunun tüm sektörün görevi olduğunu ifade etti. Odabaşı, "Bunun için bizim gibi tüm dernek üyesi kuruluşların görevi, tüketicileri bilinçlendirmek olmalı" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin yanı sıra yurt dışındaki yatırımlarıyla da dikkat çeken Tema Banyo, Yunanistan'dan gelen müşterilerini İstanbul'da ağırladı. Tema Hellas SA yetkilileri ile başta Atına olmak üzere 12 şehirden İstanbul'a gelen Yunan misafirlere Tema Banyo yönetimi tarafından hem İstanbul'u tanıma fırsatı sunuldu, hem de ticari hedefler aktarıldı. Tema Banyo Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, Türkiye'nin yanı sıra ihracat pazarlarında da 2015 yılında büyüme hedeflerinin yüksek olduğuna dikkat çekerek, "Özellikle Yunanistan'a büyük önem veriyoruz.

İki ülke arasındaki ticaretin ve dostluk ilişkilerinin gelişmesi sektör için bir fırsat" dedi Yunanistan'dan Tema Hellas SA yetkilileri ile birlikte Tema Banyo ürünlerini satan 20 farklı firmanın sahip ve yöneticilerini ağırladıklarını açıklayan Odabaşı, bu yıl ilkini gerçekleştirdikleri davetin her yıl geleneksel hale getirilmesini hedeflediklerini de ifade etti. "Strateji toplantıları" Tema Banyo, 2015 yılı strateji toplantısını bölge satış yöneticilerinin katılımıyla Kıbrıs'ta gerçekleştirdi.

Türkiye genelinde bin bayisi aracılığıyla ürünlerini tüketicilerle buluşturan Tema Banyo'nunyeni dönem strateji toplantısında sektör analiz edilirken pazarlama stratejileri ve hedefler de masaya yatırıldı. Verimli geçen strateji toplantıları sonucunda çıkan kararlara göre; Tema Banyo 2015 yılına güçlü bir büyüme hedefi ve yeni yatırımlarla girecek. Tema Banyo'nun ilkleri arasında Türkiye'de ilk kez TSE-823 ezervuar ic takım standart onay belgesinin alınması ve ilk 3-6 litre kademeli boşaltma sisteminin üretimi de var.

art

ANADOLU - 06 Mart 2015

TEMA BANYO KAPILARINI TİMKODER'E AÇTI

Tema Banyo kapılarını TİMKODER'E AÇTIY 'API malzeme sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, üretiminin kalbi sayılan Beylikdüzü fabrikasının kapılarını Tesisat İnşaat Sanayi Malzemecileri Derneği (TİMKODER) üyelerine açtı. . 5'te"Tema" BANYOYU TAMAMLAR Tema Banyo Yönetim Kurulu Üyesi Sami Uyanık "2015 yılında da büyüme hedeflerimiz yüksek ve bunu gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan 'daki büyüme stratejilerine paralel olarak Selanik'te yatırımlarımıza yenilerini eklemeyi planlıyoruz? dedi.

Emin Aslan TESİSAT İnşaat Sanayi Malzemecileri Derneği (TİMKODER) üyeleri yapı malzeme sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, üretiminin kalbi sayılan Beylikdüzü fabrikasına çıkarma yaparak fabrika hakkında bilgi aldılar. Tema Banyo'nun kapılarını TİMKODER üyelerine açan Tema Banyo Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, bu ziyaretten çok memnun olduklarını ve TİMKODER gibi önemli bir kuruluşun kendilerine değer vererek yaptıkları çalışmaları anlatma ve tanıtma fırsatı verdikleri için mutlu olduklarını söyledi. SEKTÖRDE ÜRETİCİ KONUMUNDAYIZ Tema Banyo Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı tanıtım sırasında yaptığı açıklamada "Tema Banyo olarak sektörde uzun yıllardır üreticiyiz, yıllardır değişik pazarlarda da ürünlerimizi tüketiciyle buluşturuyoruz. Fuarda mevcut iş ortaklarımızı yenilikçi ürünlerimizle bir kez daha buluşturduk.

Yüzlerce ürünümüzün fiyat ve özelliklerini son teknolojiyle sergiledik. UNICERA 2015 bu yıl da müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla iletişim noktamız oldu" dedi. 2015 YILINDA YAPILACAK HEDEFLER ANLATILDI Sektördeki gelişmelerin masaya yatırıldığı, yeni ürünlerin tanıtıldığı, 2015 hedeflerinin aktarıldığı bu özel organizasyona Tema Banyo Yönetim Kurulu adına Sami Uyanık ve Genel Koordinatör Oğuz Odabaşı ev sahipliği yaparken Tesisat İnşaat Sanayi Malzemecileri Derneği TİMKODER'i ise Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Altun ve Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Kulak, Temel Aktay, Tekin Yetiş, Ercan Yılmaz, Sertaç Köleli, Hakan zçelik, Aytekin Araç ile 55 kişilik kalabalık üye grubu temsil etti.

BİNİN ÜZERİNDE BAYİMİZ MEVCUT Fabrika ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, TİMKODER Başkanı Yunus Altun'a birde plaket veren Uyanık "Ziyaretinizden ziyadesiyle memnun olduk, Tema Banyo'nun iç pazarda Tema banyoyu tamamlar' sloganıyla güçlü bir yer edindiğine dikkat çekerek, Türkiye'de sayıları bini aşan bayimizle yenilikçi ve kaliteli ürünlerimizi tüketicilerle buluşturuyoruz. 2015 yılında da büyüme hedeflerimiz yüksek ve bunu gerçekleştireceğimize inanıyoruz.

Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan'daki büyüme stratejilerine paralel olarak Selanik'te yatırımlarımıza yenilerini eklemeyi planlıyoruz" dedi. FUARDA GÖVDE GÖSTERİSİ YAPTI Tema Banyo, kaliteli ve yenilikçi ürünleriyle alanında dünyanın en büyük ikinci fuarı olan Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı UNICERA'daki standmda adeta gövde gösterisi yaptı.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde bu yıl 27'ncisi düzenlenen UNICERA Fuarı'nda yenilikçi teknolojilerle donattığı çok özel bir stant hazırlayan Tema Banyo, ziyaretçilerin akınına uğradı. Portföyündeki yaklaşık 400 ürünü dokunmatik ekranların da desteğiyle uluslararası alıcılarla buluşturan Tema Banyo'nun sergilediği ürünler arasında startstop özellikli plastik rezervuar, 3 ve 5 fonksiyonlu sürgülü duş setleri, yerden basmalı gömme rezervuar, çok fonksiyonlu ara musluk, multi, farklı kombinasyonlar yapılabilen ankastre duş başlıkları, anti-twist özellikli spiraller bulunuyor.

art

SON-AN - 13 MART 2015

TEMA BANYO'YA SEKTÖR DOPİNGİ!

'Tema Banyo'ya Sektö İSTANBUL - Yapı malzeme sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, Beylikdüzü fabrikasının kapılarını TİMKODER üyelerine açtı! Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, Uluslararası Seramik, Banyo, Mutfak Fuarı UNICERA sırasında hem Tesisat İnşaat Sanayi Malzemecileri Derneği'ni (TİMKODER) ağırladı hem de fabrikasının kapılarını sektöre açtı.

Tema Group Yönetim Kurulu adına Sami Uyanık ve Genel Koordinatör Oğuz Odabaşı'nın ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyonda TİMKODER Başkanı Yunus Altı ve dernek üyeleri, fuarda Tema Banyo'nun 400'e yakın yenilikçi ürününü yakından inceleme fırsatı bulurken ardından grubun fabrikasını ziyaret etti. Organizasyon düzenlenen plaket töreninin ardından tamamlandı. Neşe HORZUMLU

art

TİCARET - 15 Mart 2015

TEMA BANYO'YA SEKTÖR DOPİNGİ!

'Tema Banyo'ya sektör dopingi! Yapı malzeme sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, Beylikdüzü fabrikasının kapılarını TİMKODER üyelerine açtı! Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, Uluslararası Seramik, Banyo, Mutfak Fuarı UNICERA sırasında hem Tesisat İnşaat Sanayi Malzemecileri Derneği'ni (TİMKODER) ağırladı hem de fabrikasının kapılarını sektöre açtı.

Tema Group Yönetim Kurulu adına Sami Uyanık ve Genel Koordinatör Oğuz Odabaşı'nın ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyonda TİMKODER Başkanı Yunus Altı ve dernek üyeleri, fuarda Tema Banyo'nun 400'e yakın yenilikçi ürününü yakından inceleme fırsatı bulurken ardından grubun fabrikasını ziyaret etti. Organizasyon düzenlenen plaket töreninin ardından tamamlandı.

Kalitenin artırılması sektörün görevi..! Fabrika ziyareti sonrası açıklama yapan Tema Group Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, yapı malzemelerinde ürün ve hizmet kalitesinin önemine dikkat çekti. Odabaşı, kalitenin artırılması ve tüketicinin bilinçlenmesinin tüm sektörün görevi olduğunu vurguladı. Tema Banyo'nun da Tema Banyoyu Tamamlar' sloganı ile sektörde güçlü bir yer edindiğini hatırlatan Odabaşı, "Türkiye'de sayıları bini aşan bayimizle yenilikçi ve kaliteli ürünlerimizi tüketicilerle buluşturuyoruz. 2015 yılında da büyüme hedeflerimiz yüksek ve bunu gerçekleştireceğimize inanıyoruz" dedi.

art

TİCARET - 19 Mart 2015

TEMA BANYO GÜNEŞ ENERJİSİNE YATIRIM YAPIYOR

Tema Banyo güneş enerjisine yatırım yapıyor ANKARA TİCARET Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, Niğde'de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek. Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü 'güneş enerjisi'ne yatırım yapıyor.

Niğde'de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/ saat enerji üretmeyi hedefliyor. Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek o lan Tema Banyo'nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak. Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, "Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip.

Niğde'deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı'ndan iznimizi aldık" dedi. Sektör büyüklüğü 5 yılda 5 milyar euroya ulaşacak Tema Banyo'nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, "Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroy a ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı" açıklamasını yaptı. Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: "Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor."

art

Son Saat - 23 Mart 2015

ENERJİ SEKTÖRÜNE YENİ BİR OYUNCU GELİYOR

Enerji sektörüne yeni bir oyuncu geliyor Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü 'güneş enerjisi'ne yatırım yapıyor. Niğde'de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor.

Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo'nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak. Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, "Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip.

Niğde'deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı'ndan iznimizi aldık" dedi. Tema Banyo'nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, "Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak.

Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı" açıklamasını yaptı. Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: "Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor."

art

arcaajans.com - 23 Mart 2015

YILDA 1.6 MİLYON KW/SAAT ENERJİ ÜRETECEK!

Yenilikçi ürünleriyle bina malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, nihayet yılların yükselen sektörü 'güneş enerjisi'ne yatırım yapmakda . Niğde'de...

A- A+ Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, 'de yaklaşık olarak 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını yaşama geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, senede 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor. Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo'nun güneş enerjisi santralı sayesinde senede 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak.

Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını açıklayan Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, "Bu sene yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde'deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı'ndan iznimizi aldık" diye belirtti .

Sektör büyüklüğü 5 senede 5 milyar euroya ulaşacak Tema Banyo'nun işbirliği yapmış olduğu Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları hususunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün sürat ile büyüyeceğini vurguladı. Özer, "Sektör 2 sene içinde yaklaşık olarak 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş sene içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok fazla yukarılara taşıdı" bildirmesini yaptı.

Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: "Üretilen enerjiye 10 sene boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor."

art

habermrt.com - 23 Mart 2015

TEMA BANYO ‘GÜNEŞ’İ SEÇTİ!

Yenilikçi ürünleriyle bina malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, nihayet yılların yükselen sektörü 'güneş enerjisi'ne yatırım yapmakda . Niğde'de...

Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, Niğde’de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek.

Facebook'ta Paylaş Tweetle Google+ Paylaş LinkedIn'de Paylaş Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü ‘güneş enerjisi’ne yatırım yapıyor. Niğde’de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor. Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo’nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak. Tema Banyo’nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, “Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde’deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı’ndan iznimizi aldık” dedi.

Sektör büyüklüğü 5 yılda 5 milyar euroya ulaşacak

Tema Banyo’nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye’nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, “Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: “Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor.Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor.”

art

emlaktasondakika.com - 23 Mart 2015

ENERJİ SEKTÖRÜNE YENİ BİR OYUNCU KATILIYOR!

Yenilikçi ürünleriyle bina malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, nihayet yılların yükselen sektörü 'güneş enerjisi'ne yatırım yapmakda . Niğde'de...

Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, Niğde’de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek.

Enerji sektörüne yeni bir oyuncu katılıyor!Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü ‘güneş enerjisi'ne yatırım yapıyor. Niğde'de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor.

Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo'nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak.Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, “Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde'deki santralımız bu planın ilk adımı olacak.

Yatırım için Enerji Bakanlığı'ndan iznimizi aldık” dedi.Tema Banyo'nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, “Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz.

Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı” açıklamasını yaptı.Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: “Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor.”

art

gazetevatan.com - 23 Mart 2015

YILDA 1.6 MİLYON KW/SAAT ENERJİ ÜRETECEK!

Yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek! Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, Niğde’de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek. Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü ‘güneş enerjisi’ne yatırım yapıyor.

Niğde’de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor. Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo’nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak.

Tema Banyo’nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, “Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde’deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı’ndan iznimizi aldık” dedi.

Sektör büyüklüğü 5 yılda 5 milyar euroya ulaşacak Tema Banyo’nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye’nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, “Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı” açıklamasını yaptı.Türkiye’de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: “Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var.

Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor.”

art

habertat.com - 23 Mart 2015

YILDA 1.6 MİLYON KW/SAAT ENERJİ ÜRETECEK!

Yılda1.6 milyon kw/saat enerji üretecek!Yapı malzemeleri piyasasının diri oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine kazanç yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, Niğde’de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek.Yenilikçi ürünleriyle bina malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen endüstrisi ‘güneş enerjisi’ne kazanç yapıyor.

Niğde’de takribî 20 bin m2 saha üstüne kurulacak bir güneş enerjisi santralını yaşama geçirmeye hazırlanmakta bulunan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor. Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek bulunan Tema Banyo’nun güneş enerjisi santralı yardımıyla yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak.Tema Banyo’nun 2015 yılına diri bir kazanç programı hedefiyle başladığını söz eden Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, ‘Bu sene kazanç planlarımız içerisinde enerji endüstrisi önemli bir paya sahip.

Niğde’deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı’ndan iznimizi aldık’ dedi.Sektör büyüklüğü 5 yılda 5 milyar euroya ulaşacak Tema Banyo’nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye’nin güneş enerjisi yatırımları meselesinde henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, piyasanın hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, ‘Sektör 2 sene içerisinde takribî 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş sene içerisinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz.

Tema Banyo böyle bir kazanç ile vizyonunu aşırı yukarılara taşıdı’ açıklamasını yaptı.Türkiye’de güneş enerjisi yatırımlarının ülke yönünden da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu teferruatları verdi: ‘Üretilen enerjiye 10 sene boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor.’

art

haberyayinlari.net - 23 Mart 2015

YILDA 1.6 MİLYON KW/SAAT ENERJİ ÜRETECEK!

Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, Niğde’de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek. Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü 'güneş enerjisi'ne yatırım yapıyor. Niğde'de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor. Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo'nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak.

Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, "Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde'deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı'ndan iznimizi aldık" dedi.

Sektör büyüklüğü 5 yılda 5 milyar euroya ulaşacak Tema Banyo'nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, "Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı" açıklamasını yaptı.

Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: "Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor."

art

paralimani.com - 23 Mart 2015

YILDA 1.6 MİLYON KW/SAAT ENERJİ ÜRETECEK!

Yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek!Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü ‘güneş enerjisi’ne yatırım yapıyor. Niğde’de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor.

Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo’nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak.Tema Banyo’nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, “Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip.

Niğde’deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı’ndan iznimizi aldık” dedi.Sektör büyüklüğü 5 yılda 5 milyar euroya ulaşacak Tema Banyo’nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye’nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, “Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak.

Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı” açıklamasını yaptı.Türkiye’de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: “Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor.”

art

sabah.com.tr - 23 Mart 2015

YILDA 1.6 MİLYON KW/SAAT ENERJİ ÜRETECEK!

Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, Niğde’de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek. Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü 'güneş enerjisi'ne yatırım yapıyor.

Niğde'de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor. Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo'nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak.

Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, "Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde'deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı'ndan iznimizi aldık" dedi.

Sektör büyüklüğü 5 yılda 5 milyar euroya ulaşacak Tema Banyo'nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, "Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı" açıklamasını yaptı.

Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: "Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor."

art

sanliurfa.com - 23 Mart 2015

TEMA BANYO ‘GÜNEŞ’İ SEÇTİ!

Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Tema Banyo, Niğde’de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek.

Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü ‘güneş enerjisi’ne yatırım yapıyor. Niğde’de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor. Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo’nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak. Tema Banyo’nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, “Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde’deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı’ndan iznimizi aldık” dedi.

SEKTÖR BÜYÜKLÜĞÜ 5 YILDA 5 MİLYAR EUROYA ULAŞACAK

Tema Banyo’nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye’nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, “Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: “Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor.”

art

sonhaberx.com - 23 Mart 2015

YILDA 1.6 MİLYON KW/SAAT ENERJİ ÜRETECEK!

Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, Niğde’de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek.Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü ‘güneş enerjisi’ne yatırım yapıyor.

Niğde’de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor. Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo’nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak.

Tema Banyo’nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, “Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde’deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı’ndan iznimizi aldık” dedi.Sektör büyüklüğü 5 yılda 5 milyar euroya ulaşacak Tema Banyo’nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye’nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, “Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz.

Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı” açıklamasını yaptı.Türkiye’de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: “Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor.”

art

teknokule.com - 23 Mart 2015

YILDA 1.6 MİLYON KW/SAAT ENERJİ ÜRETECEK!

Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, Niğde’de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek. Bu haber 2015-03-23 11:08:17 eklenmiş ve 15 kez görüntülenmiştir. Tweetle

Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, Niğde’de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek. Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü 'güneş enerjisi'ne yatırım yapıyor. Niğde'de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor. Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo'nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak.

Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, "Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde'deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı'ndan iznimizi aldık" dedi.

Sektör büyüklüğü 5 yılda 5 milyar euroya ulaşacak Tema Banyo'nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, "Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı" açıklamasını yaptı.

Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: "Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor."

art
art

Tüm Hakkı Saklıdır 2015©

art
art

BUSINESS LIFE - 01 Nisan 2015

TEMA BANYO'DAN TEKNOLOJİK ŞOV!

Tema Banyo'dan Teknolojik Şov! Tema Banyo, alanında dünyanın en büyük ikinci fuarı olan Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı UNlCERA'da yenilikçi ürünlerini son teknoloji ürünleriyle donattığı çok özel bir standla tanıttı.

Tema Banyo'nun portföyündeki 400'e yakın ürününü tanıttığı standı ziyaretçi akınına uğradı! Tema Banyo, kaliteli ve yenilikçi ürünleriyle alanında dünyanın en büyük ikinci fuarı olan Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı UNlCERA'daki standında adeta gövde gösterisi yaptı! TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde bu yıl 27'ncisi düzenlenen UNICERA Fuarı'nda yenilikçi teknolojilerle donattığı çok özel bir stand hazırlayan Tema Banyo, ziyaretçilerin akınına uğradı.

Portföyündeki yaklaşık 400 ürünü dokunmatikekranların da desteğiyle uluslararası alıcılarla buluşturan Tema Banyo'nun sergilediği ürünler arasında start-stop özellikli plastik rezervuar, 3 ve 5 fonksiyonlu sürgülü duş setleri,yerden basmalı gömme rezervuar, çok fonksiyonlu ara musluk, multi, farklı kombinasyonlar yapılabilen ankastre duş başlıkları, anti-twist özellikli spiraller bulunuyor.

art

EKONOMİ YÖNTEM - 01 Nisan 2015

ENERJİ SEKTÖRÜNE YENİ BİR OYUNCU GELİYOR

ENERJİ SEKTÖRÜNE YENİ BİR OYUNCU GELİYOR Tema Banyo 'Güneş'i Seçti! . Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, Niğde'de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek.

YENİLİKÇİ ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü 'güneş enerjisi'ne yatırım yapıyor. Niğde'de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor.

Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek o lan Tema Banyo'nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak. Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, "Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip.

Niğde'deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı'ndan iznimizi aldık" dedi. SEKTÖR BÜYÜKLÜĞÜ 5 YILDA 5 MİLYAR EURO YA ULAŞACAK Tema Banyo'nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, "Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroy a ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı" açıklamasını yaptı. Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: "Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırrmlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor."

art

ELECTRIC LIGHTING MAGAZINE - 01 NİSAN 2015

TEMA BANYO 'GÜNEŞ'İ SEÇTİ!

>YAPI MALZEMELERİ SEKTÖRÜNÜN GUÇLU OYUNCULARINDAN TEMA BANYO, GÜNEŞ ENERJİSİNE YATIRIM YAPMAYA HAZIRLANIYOR. TEMA BANYO, NİĞDE'DE KURACAĞI GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALI İLE YILDA 1.6 MİLYON KVV/SAAT ENERJİ ÜRETECEK. ? Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü güneş enerjisine yatırım yapıyor. Niğde'de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor.

Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatık ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyonun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak. Tema Banyonun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, "Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde'deki santralımız bu planın ilk adımı olacak.

Yatırım için Enerji Bakanlığından iznimizi aldık" dedi. SEKTÖR BÜYÜKLÜĞÜ 5 YILDA 5 MİLYAR EUROYA ULAŞACAK Tema Banyonun işbirliği yaptığı Tunçmatık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, "Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı" açıklamasını yaptı.

Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgilen verdi: "Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saatı 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor."

art

ELECTRICITY TURKEY - 01 NİSAN 2015

TEMA BANYO 'GÜNEŞ'İ SEÇTİ!

Tema Banyo 'Güneş'i Seçti! (£ povvergıe Gündem A New Player in The Energy Industry One of the strong players of the building materials industry, Tema Banyo, is getting ready to invest in solar energy. Tema Banyo will produce 1.6 million kw/hour per year in the solar energy plant to be established in Niğde.

Tema Banyo invests in the rising sector of the recent years - 'solar energy'. Tema Banyo gets ready for implementing the solar energy plant to be established on approximately 20-thousand m2 area in Niğde and aims at producing yearly 1.6 million kw/hour energy. Stating that Tema Banyo started 2015 with a strong investment program target, General Coordinator and Tema Energy Chairman, Oğuz Odabaşı says, "Energy sector has a majör share in our investment plans in this year. Our plant in Niğde will bethefirst step of this plan. We have obtained our permit for investment from the Ministry of Energy".

Sector size is to reach 5 billion Euros in 5 years The Chairman of Tunçmatik cooperating vvith Tema Banyo, Mehmet Özer dravvs attention that Turkey is just a beginner in terms of solar energy investments and emphasizes that the sector will grovv rapidly. Özer states, "The sector vvill reach a size of approximately 1 billion Euros in 2 years. And in 5 years, we are expecting this number to reach 5 billion Euros. Tema Banyo carried its vision very upvvards by such an investment". Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, Niğde'de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek. matik iyi elektrik Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü 'güneş enerjisi'ne yatırım yapıyor.

Niğde'de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor. Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo'nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak. Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, "Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde'deki santralımız bu planın ilk adımı olacak.

Yatırım için Enerji Bakanlığı'ndan iznimizi aldık" dedi. Sektör büyüklüğü 5 yılda 5 milyar euroya ulaşacak Tema Banyo 'nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, "Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak.

Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı" açıklamasını yaptı. Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgileri verdi: "Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor."

art

ENERJİ PANORAMA - 01 NİSAN 2015

TEMA BANYO, TUNÇMATİK İŞBİRLİĞİ İLE NİĞDE'DE GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALI KURARAK İLK ENERJİ YATIRIMINI GERÇEKLEŞTİRECEK

Tema Banyo, Tunçmatik işbirliği ile Niğde'de güneş enerjisi santralı kurarak ilk enerji yatırımını gerçekleştirecek.

Enerji sektöründeki ilk yatırımını, Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo, Niğde'de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralından yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor.

Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü biryatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, "Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde'deki santralımız bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı'ndan iznimizi aldık" dedi.

Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, "Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz'* seklinde konuştu. Tema Banyo, enerjiye güneşle başladı

art

HORECA MAG - 01 NİSAN 2015

EL DEĞMEYEN REZERVUAR!

El Değmeyen Rezeıvuar! Tema Banyo;otel, havalimanı, okul, hastane gibi genel kullanım alanlarında hijyen sağlamaya yönelik yenilikçi ürünü 'gömme rezervuaıi satışa sundu. Hem duvardan hem de yerden gömmeli olarak pazara sunulan ve kullanıldığı alanlarda hijyen sağlayan bu yeni rezervuarın satış fiyatı ise 350 ile 420 TL arasında değişiyor.

art

KOBİ LİFE - 01 NİSAN 2015

TEMA BANYO 'GÜNEŞ'İ SEÇTİ

Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, Niğde'de kuracağı güneş enerjisi santralı ile yılda 1.6 milyon kvv/saat enerji üretecek. Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü güneş enerjısi'ne yatırım yapıyor.

Niğde'de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kvv/saat enerji üret meyi hedefliyor Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatık ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo'nun güneş enerjisi santrali sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordı natörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, "Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektö rü önemli bir paya sahip. Niğde'deki santralımız bu planın ilk adımı olacak Yatırım için Enerji Bakanlığfndan iznimizi aldık" dedi.

Sektör büyüklüğü 5 yılda 5 milyar euroya ulaşacak Tema Banyo'nun işbirliği yaptığı Tunçmatık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ozer'de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı Özer, "Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak.

Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz. Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı" açıklamasını yaptı. Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özer şu bilgilen verdi: "Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor."

art

DÜNYA - 06 NİSAN 2015

TEMA BANYO NİĞDE 'DE GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ KURUYOR

ENERJİ SEKTÖRÜNE YENİ BİR OYUNCU GİRİYOR Tema Banyo, Niğde'de güneş enerjisi santrali kuruyor Yapı malzemeleri sektörünün oyuncularından Tema Banyo, güneş enerjisine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tema Banyo, Niğde'de kuracağı güneş enerjisi santrali ile yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretecek.

Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, "Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde'deki santralimiz bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı'ndan iznimizi aldık" dedi. Niğde'de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralini hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, enerji sektöründeki ilk yatırımım Tunçmatik ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek.

Tema Banyo'nun güneş enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak. Oğuz Odabaşı, Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyledi.

Sektör 5 milyar ? ciroya koşuyor Tema Banyo'nun işbirliği yaptığı Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, "Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz.

Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı" açıklamasını yaptı. Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Özer şu bilgileri verdi: "Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kw/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor."

Tüm Hakkı Saklıdır 2015©

art
art

BANYO + MUTFAK - 01 MAYIS 2015

ZARAFET VE YALINLIĞIN SİMGESİ

1- Zarafet ve yalınlığın simgesi VitrA, Metropole serisinin ürün yelpazesine banyo mobilyalarını ekleyerek, doğal şıklık, zarafet ve yalınlığı birleştiren ideal bir seri oluşturdu. NOA grubunun tasarladığı, siyah ve beyaz renk seçenekleriyle sık banyolar yaratan seri. en son teknoloji ve yeni trendleri buluşturan mınımalist çizgilerinin yanı sıra. ince ve işlevsel detaylarıyla dikkat çekiyor Metropole serisinin yeniliklerinden deterjan haznelı klozet, her yıkamada içine konan deterjanı suya karıştırarak maksimum temizlik sağlıyor.

Serinin farklı ihtiyaçları karşılamak için tasarlanan yuvarlak, oval. dikdörtgen; tezgahustu. tezgahaltı. armatür bantlı ya da bantsız lavabo seçenekleri ise her beğeniye uygun öneriler sunuyor. www.vitra.com.tr

2- Güneş enerjisine yatırım Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü 'güneş enerjisi'ne yatırım yapıyor. Niğde'de yaklaşık 20 bin metrekare alan üzerine kurulacak güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan firma, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor.

Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatık ile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyonun gunes enerjisi santralı sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak.Tema Banyonun2015yılınaguclu bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı. Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde'deki santralımız bu planın ilk adımı olacak Yatırım için Enerji Bakanlığından iznimizi aldık" dedi.www.temabanyo.com.tr

3- Yılda 38 ton su tasarrufu Birleşmiş Milletler, su kaynakları üzerinde giderek artan baskılara ve suyun hayati önemine vurgu yapmak için, 22 Mart 1993 tarihinde, her yıl 22 Mart gününü "Dünya Su Günü" olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır. Bıen. Dünya Su Gunu dolayısıyla, suyu verimli kullanma konusunda bilinçlendirme politikasına uygun ürünleriyle tuvalette harcadığımız sudan yıllık yaklaşık 38 ton su tasarrufu sağlayabileceğimize dikkat çekiyor. Suya duyulan ihtiyacın her geçen gun artmasına duyarsız kalmayan Bıen. tasarımlarını su tasarruflu üretmek konusunda gereken ozenı göstermekte Bien'ın tasarladığı Neptün. Lotus vıtrıfiye senleri buna iyi birer örnek oluşturuyor. www.bienseramik.com.tr i*- Tasarımın en doğal hali Dünyanın en eski yapı ve dekorasyon malzemesi mermer, yaşam alanlarında doğal dokular yaratmak isteyenlere müthiş fırsatlar sunuyor. Sektörün yenilikçi firması Temmer Mermer. Armanı Casa. Dubai Jumeriah. Palmiye Adaları gibi dünyada prestijli projelere doğaltaş sağlayarak, uluslararası alanda adını sık sık duyuruyor. Etiler Showroom'unda hem ülkemizden hem de dünyadan onlarca doğaltaş örnekleriyle, doğadan aldığı ilhamı tasarımla buluşturuyor Kullanıldığı mekana doğal zenginlik katan mermer. Temmer Mermerin Etiler ShovvTOOm unda onlarca renk ve desen çesitlılığiyle tasarımcıların beğenisine sunuluyor. temmermarble.com 30 BANYO MUTFAK

art

BANYO + MUTFAK - 01 MAYIS 2015

TEKNOLOJİK ŞOV

Teknolojik şov Portföyündeki yaklaşık 400 ürünü dokunmatik ekranların da desteğiyle uluslararası alıcılarla buluşturan Tema Banyo, UNlCERA'da yenilikçi ürünlerini son teknolojiyle donattığı çok özel bir stantla tanıttı. Tema Banyo, kaliteli ve yenilikçi ürünleriyle fuardaki standında adeta gövde gösterisi yaptı.

Yenilikçi teknolojilerle donattığı çok özel bir stant hazırlayan Tema Banyo, ziyaretçilerin akınına uğradı. Portföyündeki yaklaşık 400 ürünü dokunmatik ekranların da desteğiyle uluslararası alıcılarla buluşturan Tema Banyo'nun sergilediği ürünler arasında start-stop özellikli plastik rezervuar, 3 ve 5 fonksiyonlu sürgulü duş setleri, yerden basmalı gömme rezervuar. çok fonksiyonlu ara musluk. farklı kombinasyonlar yapılabilen ankastre duş başlıkları, antı-tvvist özellikli spiraller bulunuyor.

"İletişimi güçlendirme noktamız" Tema Banyo Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı; "Tema Banyo olarak sektörde uzun yıllardır üreticiyiz, yıllardır değişik pazarlarda da ürünlerimizi tüketiciyle buluşturuyoruz. Fuarda mevcut ıs ortaklarımızı yenilikçi ürünlerimizle bir kez daha buluşturduk.

Yüzlerce ürünümüzün fiyat ve özelliklerini son teknolojiyle sergiledik. UNICERA2015buyılda müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla iletişim noktamız oldu" açıklamasında bulundu. "Banyoyu tamamlar" Plastik rezervuar satışıyla ticari faaliyetlerine başlayan Tema Yapı Malzemelerinin güçlü markası Tema Banyo, yapı malzemeleri sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Tema Banyoyu Tamamlar' sloganıyla Türkiye genelinde bin bayisi ve bölge müdürlükleri aracılığıyla müşterilerine ulaşan marka, su tasarrufu sağlayan yenilikçi ürünleriyle sektöründe birçok ilki de hayata geçirdi. BANYO MUTFAK I 171

art

İNDERGİ - 01 MAYIS 2015

SİAK AVRUPA'NIN SİPARİŞLERİYLE HEDEF BÜYÜTTÜ

Türkiye’yi rezervuar ve iç takım alanında üretim üssü haline getiren Tema Grup şirketlerindenSiak A.Ş. başta Fransa, Almanya, İngiltere olmak üzere Batı Avrupa pazarlarından gelen siparişlerle hedef büyüttü. Siak A.Ş. aynı zamanda sahip olduğu üretim kapasitesi, inovatif gücü ve tasarım geliştirme kapasitesiyle Avrupalı üreticilerin de gözdesi haline geldi.

Yaptığı yatırımlar ve üretim becerisi ile Türkiye’yi rezervuar ve iç takımda üretim üssü haline getiren ve Fransa-Monaco sermayeli Siamp ile joint venture anlaşması imzalamış olan Siak A.Ş., uluslararası pazarlarda yakaladığı büyüme ivmesi sayesinde satışlarını da katladı. Fransa, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere Batı Avrupa pazarlarından gelen siparişlerle 2015 yılında yüzde 22 olan büyüme hedefini revize eden Tema Grup ve Siak A.Ş. yeni uluslararası müşterilerin de radarına girdi.

Siak A.Ş.’nin üretim kapasitesinin yüzde 60’ını Batı Avrupa ülkelerine sattığına dikkat çeken Siak A.Ş Türkiye Genel Müdürü Cemalettin Gürel, “Sahip olduğumuz üretim gücü ve becerisi, tasarım geliştirme kabiliyetimiz bizi rakiplerimizden güçlü kılıyor. Ar-Ge merkezimizde bulunan 250X280 tablalı 3D yazıcımız sayesinde tasarımı yapılan ürünlerimiz anında üretilerek denenebiliyor. Avrupa merkezli firmalar kendi tasarımlarını bize yollayıp prototiplerinin bizim tarafımızdan üretilmesini talep ediyor. İnovatif gücümüz sayesinde yılda 5-6 yeni ürünü piyasaya sürebilme yetisine sahibiz” açıklamasını yaptı.

Avrupa’nın üretim üssü

Üretimde çağdaş üretim anlayışını sembolize eden ‘lean production’ anlayışı ve Kaizen metodunun uygulanması sayesinde sürekli gelişim aynı zamanda iyileştirmelerle Türkiye’yi Avrupa’nın rezervuar ve iç takım üretim üssü haline getirdiklerine dikkat çeken Gürel, “Kapasite kullanım oranlarımız da yüzde 95 seviyesine yükseldi” dedi. 2015 yılı hedeflerini yüzde 22 büyüme olarak öngördüklerini aktaran Gürel, uluslararası müşterilerden gelen talep nedeniyle daha da yüksek büyüme yakalayacaklarını ifade etti.

İhracat becerisi

Tema Grup şirketlerinden Siak A.Ş.’nin 2014 yılı İKMİB verilerine göre, alanında ihracatta 44’üncü sırada yer aldığını hatırlatan Cemalettin Gürel, şunları söyledi: “Bu durum hem istihdam artışı hem de katma değerli ürün geliştirme ve ihraç etme anlamında Türkiye için gurur verici bir durum.“

art

KOBİ TREND - 01 MAYIS 2015

BANYOLARDA TEMA BAHARI!

Baharla beraber banyolarını yenilemek isteyenler için Tema Banyo, birbirinden şık, yenilikçi, dayanıklı ve fonksiyonel ürünlerini tüketicilerin beğenisine sundu.

Tema Banyo, banyolara baharın enerjisini getiriyor. Baharın gelmesiyle birlikte banyosunu yenilemek isteyenler için birbirinden şık, yenilikçi, dayanıklı ve fonksiyonel ürünlerini tüketicilerin beğenisine sunan Tema Banyo’nun yeni koleksiyonunda her banyoya uyacak modeller yer alıyor.

Şık ve yenilikçiliğinin yanı sıra dayanıklılığıyla da dikkat çeken Tema Banyo’nun yeni koleksiyonunda ürün fiyatları 175 ile 350 TL arasında değişiyor.

Tema Banyo, banyolarını yenilemek isteyenleri Türkiye geneline yayılan bayilerine davet ediyor…

art

HÜRSES - 13 MAYIS 2015

BANYOLARDA TEMA BAHARI!

Baharla beraber banyolarını yenilemek isteyenler için Tema Banyo, birbirinden şık, yenilikçi, dayanıklı ve fonksiyonel ürünlerini tüketicilerin beğenisine sundu.

Tema Banyo, banyolara baharın enerjisini getiriyor. Baharın gelmesiyle birlikte banyosunu yenilemek isteyenler için birbirinden şık, yenilikçi, dayanıklı ve fonksiyonel ürünlerini tüketicilerin beğenisine sunan Tema Banyo’nun yeni koleksiyonunda her banyoya uyacak modeller yer alıyor.

Şık ve yenilikçiliğinin yanı sıra dayanıklılığıyla da dikkat çeken Tema Banyo’nun yeni koleksiyonunda ürün fiyatları 175 ile 350 TL arasında değişiyor.

Tema Banyo, banyolarını yenilemek isteyenleri Türkiye geneline yayılan bayilerine davet ediyor…

Tüm Hakkı Saklıdır 2015©

art
art

BANYO + MUTFAK - 01 HAZİRAN 2015

TEMA BANYO HABERLER

1- Islak zeminlere mükemmel çözüm ACO'nun ıslak zeminler için özel olarak geliştirdiği ACO Easy Flow yer süzgeçleri, apartman dairelerinden villalara, yurtlardan otellere kadar birçok alanda güvenle kullanılırken tasarımlarıyla da fark yaratıyor. Paslanmaz çelik ızgaralı ve plastik gövdeli yapısıyla dikkat çeken Easy Flow yer süzgeçleri, sağladığı hijyen sayesinde son kullanıcılar tarafından da tercih ediliyor. Easy Flow yer süzgeçleri sadece zarafetiyle değil, tasarım ve işleviyle mekanlarda hareket özgürlüğü sağlıyor. Ayrıca paslanmaz çelikten olan ve kolay çıkartılabilen koku tutucu kilidi, rahat temizlik imkanı sağlıyor ve olası koku rahatsızlığını önlüyor. www.acoturkiye.com

2- Renklerin dünyasına adım atın VrtrA yeni Arkitekt Color koleksiyonuyla renklerin mükemmel uyumunu ve yarattığı etkileri mekânlara taşıyan porselen ve duvar serilerini sunuyor. Yaşamı çeşitlendiren, mekânlara anlam ve değer katan renkler. VitrA Arkitekt Color dünyasında buluşuyor. Mimarlara ve iç mimarlara ilham verecek olan koleksiyon 4 seriden oluşuyor; kırmızı, mavi. yeşil, siyah ve beyaz gibi ana renklerin hakim olduğu Arkitekt Basic, havuz ve spa için tercih edilen mavi ve turkuvaz tonlarının yer aldığı Arkitekt Aqua, en çok tercih edilen nötr renklerden bej ve gri tonlarıyla üretilen Arkitekt Neutral, ilhamını güncel trendlerden ve moda renklerden alan Arkitekt Mood yer alıyor. www.vitra.com.tr

3- Baharın enerjisi banyolarda Baharın gelmesiyle birlikte banyosunu yenilemek isteyenler için birbirinden şık. yenilikçi, dayanıklı ve fonksiyonel ürünlerini tüketicilerin beğenisine sunan Tema Banyo'nun yeni koleksiyonunda her banyoya uyacak modeller yer alıyor. Şık ve yenilikçiliğinin yanı sıra dayanıklılığıma da dikkat çeken Tema Banyo'nun yeni koleksiyonunda urun fiyatları 175 ile 350 TL arasında değişiyor.Tema Banyo, banyolarını yenilemek isteyenleri Türkiye geneline yayılan bayilerine davet ediyor. www.temabanyo.com.tr

4- Tüm sektörlerde satışlarını artırdı Bosch Grubu 2015 yılına iyi bir başlangıç yaptı. Birinci çeyrek rakamlarına göre Bosch Grubu satışlarını yüzde 13 artırdı. Kur oranı etkisine göre yapılan düzenlemenin ardından ise artış oranı yüzde 5.4 oldu. Bosch Grubu, yıl genelinde bu oranın yüzde 3 ila 5 arasında olacağını öngörüyor. 2014 yılında, urun inovasyonları bir kez daha Bosch'a pek çok alanda pazar konumunu iyileştirme fırsatı sundu. 2014 yılında Bosch Grubu, satışlarını yüzde 6.3 artışla 49 milyar Euro'ya yükseltti Kur oranı etkisi goz önüne alındığında ise 2014 yılı büyüme oranı yüzde 7,4 oldu. Satış alanında yaşanan bu guclu gelişme, sonuçların iyileşmesine de katkıda bulundu. www.bosch.com.tr

art

BANYO + MUTFAK - 01 HAZİRAN 2015

HEDEF MÜŞTERİ MEMNUNIYETI

Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programıyla başladığına dikkat çeken Tema Group Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, "Müşteriyi ve onların beklentilerini ana odağımıza alarak CRM Müşteri ilişkileri Yönetimi, İnsan Kaynakları ve satış ağımızı yeniden yapılandırma kararı aldık. Bu doğrultuda; tüketiciyle buluşma noktamız olan satıcılarımızın eğitimi buyuk önem taşıyor. 2015 yılı itibarıyla satıcı arkadaşlarımızla düzenli aralıklarla fabrikamızda bir araya geliyor ve onlarla hedeflerimizi paylaşıyoruz" dedi.

Yenilikçi bir proje Müşteri memnuniyetinin büyük önem taşıdığını hatırlatan Odabaşı, "Bunu sağlamada satıcılarımız önemli biryere sahip. Bu buluşmalar ve hedef paylaşımları sayesinde satıcılarımız; hem üretim altyapımızı ve urun geliştirme kabiliyetimizi yerinde görme fırsatı buluyor, hem de hizmet kalitemizi ilk ağızdan dinliyorlar. Biz de müşteri beklentilerini, ürün ve uygulamalarımızın müşteri gözündeki yansımalarını satıcılarımız ve servislerimiz kanalıyla öğrenme fırsatı yakalıyoruz.

Bu da aidiyet gücünü artırmamız ve daha iyiye ulaşmamızda bizim için ıtıcı güç oluyor" açıklamasını yaptı. Ziyaretler sonrası Tema Banyo servis ve satıcıları uzun suredir işbirliği içinde oldukları Tema Banyo'nun gücü ve etkinliğine bir kez daha şahit olduklarını belirtirken, üretim, yönetim ve satış siteminin işleyişiyle ilgili hayranlıklarını ifade ettiler. 64 I BANYO MUTFAK Hedef müşteri memnuniyeti Tema Banyo, müşterilerini daha yakından tanımak ve beklentilerini yakından takip etmek, müşteri beklentilerine uygun ürün ve uygulamalar geliştirmek üzere yenilikçi bir projeyi hayata geçirdi.

art

CAPITAL - 01 HAZİRAN 2015

DAHA AZ BÜROKRASİ

PAHA AZ. FONETIM Virgin Group'un kurucusu Richard Branson, "Bir şirket, ne kadar çok büyürse çalışanlara o kadar az sorumluluk ve özgürlük verilir. Buna karşılık yönetime bürokrasi ve hiyerarşi hakim olur" diyor. Branson'a göre bürokrasiye karşı çalılıklar arasından çıkmanın yaratıcı yollarını bulmaktan başka yapabilecek çok fazla bir şey yok. Ancak, bu şekilde bürokrasiyi yenmek ve daha hızlı bir şirket yaratmak mümkün... Bugün birçok CEO ve patron, tıpkı Branson gibi yönettikleri şirketlerde bürokrasiyi asmanın yaratıcı yollarını arıyor. Dünyaca ünlü yönetim danışmanı Larry Farrell, bir CEO'nun şirket içinde bürokrasiye yol açan uzun toplantılardan şikayet etliğini, bunu aşmak için toplantı odasından sandalyeleri kaldırdığını söylüyor. Bu sayede 3 saatte alınan kararlar, dakikalar içinde alınmaya başlanmış. Bürokrasiyi aşma konusunda Türkiye'de de CEO'ların yaratıcı ve inovatif çözümleri var. Bunlar arasında ofis tasarımını değiştirmekten özel saha ekipleri görevlendirmeye kadar birçok değişik yöntem kullanılıyor. CEO'lar tarafından en çok uygulanan yöntemlerden biri de yönetim ekibinin yetkilerini artırmak. Toplantı periyotlarını ve sürelerini azaltmak da sık kullanılan uygulamalar arasında. CEO'lar kurum içi bürokrasiyi azaltmak için teknolojinin de nimetlerinden yararlanıyor. AYDIN'IN ŞEFFAF OFİS STRATEJİSİ Bürokrasinin önüne geçmek için önlem alan CEO'lar, açık ve şeffaf iletişime odaklanıyor. Bunlardan biri de Yemeksepeti"nin kumcusu ve CEO'su Nevzat Aydın. Geçtiğimiz ay Türkiye tarihinin en büyük satışlarından birine imza atan Aydın, 15 yıl önce arkadaşlarıyla sıfırdan kurduğu şirketini 1 milyar TL'nin üzerinde bir değerle Delivery Hero'ya sattı. Satıştan sonra CEO olarak görevinde kalan Aydın'ın başarısında Yemeksepeti'nde oluşturduğu hızlı ve bürokrasiden uzak yönetim modeli etkili oldu. Aydın, bürokrasiyi aşma konusunda kurum kültürlerini yansıtan yeni ofislerinin payının büyük olduğunu söylüyor. 174 CAPITAI. 6 ? 2015Kurumsal Yapi Aslında bütün CEO'ların ortak bir hedefi var: Kurum içi bürokrasiyi azaltmak. Ancak hepsi bunun için farklı yöntemler kullanıyor. Örneğin CarrefourSA ve Yemeksepeti'nde yönetici odalarının kapıları kaldırıldı. Limak Yatırım Başkanı Ebru Özdemir ile İnci Holding'in başkanı Perihan İnci ise daha az bürokrasi için daha az toplantı yapıyor. Torunlar Holding'in patronu Aziz Torun gibi bazı işadamları da yöneticilerine daha fazla yetki vererek bürokrasiyle mücadele ediyor. . AYÇE TARCAN AKSAKAL aaksakal@capital.com.tr tas 175 Yemeksepeti'ni 3 yıl önce Balmumcudaki yeni kampüsüne taşıyan Aydın. "Yeni binanın iç tasarımını bürokrasiden uzak. kurum kültürüne ve çalışanların karakterine uygun olacak şekilde baştan ayağa yeniden kurguladık" diyor. Aydın, uyguladığı yöntemi .şöyle anlatıyor: "Esneklik, bürokrasiden uzaklık gibi şirket iş yapış kültürümüzün temel özelliklerini, yeni ofisimizin mimarisine yansıtmaya dikkat ettik. Ofisimizi ekibimizdeki herkesin birbiriyle maksimum seviyede iletişim kurabileceği şekilde tasarladık. Toplantı ve üst kademe yöneticilerin odalarında dahi tüm duvarları camla kapladık. Bu da şeffaflığı sağladı." Kiğılının CEO'su Hilal Suerdem. çalışanlar arasındaki açık. şeffaf ve bürokrasiden uzak iletişimin başarıyı getirdiğine inanıyor. Suerdem. bunun için kapısını her zaman açık tutuyor ve bu davranışın şirketteki diğer yöneticilere de örnek teşkil ettiğini söylüyor. Suerdem. Çalışanlarımızın üst yönetimle rahat, şeffaf ve açık iletişim kurabilmesi, iş verimliliği konusunda büyük fayda sağlıyor. Her türlü sorunlarını ya da önerilerini rahatlıkla söyleyebiliyorlar. İletişimsizliği çözmek sorunları da çözüyor' diyor. DHL, SAHA EKİBİ KURDU Türkiye'deki ofislerini bürokrasiyi azaltacak şekilde 2 yıl önce yeniden tasarladıklarını söyleyen DHI. Express Türkiye CEO'su Markus Reckling de bu süreçte yönetim ekibinin odalarının kapılarını kaldırmış. Reckling. Artık ofiste çalışanların yöneticilere ulaşmak için bürokratik yol izlemesi gerekmiyor" diyor. Reckling in daha az bürokrasiyle çalışmak için yaptıkları arasında kıyafet yönetmeliğini değiştirmek, saha ekipleri kurmak da bulunuyor. Bir yıldır isteyenin kotla bile işe gelebildiğini söyleyen Reckling. şöyle konuşuyor: "Çalışanlarımız, toplantıları ve müşteri ziyaretleri olmadığı müddetçe işe rahat giyinip (smart casual) gelebiliyor. Kurum içi bürokrasiyi azaltmak için oluşturduğumuz saha ekipleri. Gemba Yürüyüşü (Yalın düşünce felsefesinin bir unsuru kabul ediliyor) yapıyor. Böylece iş süreçlerimizi iyileştirip gereksiz bürokratik süreçleri ortadan kaldırıyorlar." Reckling. bürokrasi konusunda yaptıkları bir diğer uygulamanın da yönetim ekibinin yetkilerini artırmak olduğunu söylüyor. Reckling, "Satış müdürlerimiz, en ufak gamze amu EBRU ÖZDEMİR / LİMAK YATIRIM YÖN. KUR. BAŞ. "UZUN TOPLANTILAR MOTİVASYONU DÜŞÜRÜYOR" UCU AÇIK DEĞİL Bürokrasiyi azaltmak ve kurumu hızlandırabilmek için mümkün olduğu kadar az toplantı yapmaya gayret ediyoruz. Toplantı yapmaya mecbur kaldığımız zamanlarda ise başlangıcı ve bitiş saatleri belli olan muhakkak kısa toplantılar yapmaya çalışıyoruz. Yaptığımız toplantıları hedef odaklı ve toplantı sonucunda yapılacaklar listesi ortaya çıkmış şekilde bitirmeye gayret ediyoruz. SEYAHAT YÜKÜNÜ AZALTTI Çalışanlarımız üzerindeki seyahat yükünü ve çevreye verdiğimiz zararı azaltabilmek için mümkün olduğunca fiziksel toplantı yerine telekonferans veya video konferans yapıyoruz Bizde genellikle konular, toplantı sonunda maksimum üç cümlede özetlenir. Tartışılır ve muhakkak bir sonuca ve yol haritasına bağlanır. Uzun. sonuçsuz ve hedefsiz toplantıları pek sevmiyorum. Bu tür toplantıların çalışanların motivasyonunu kırdığını ve iş süreçlerini yavaşlattığını düşünüyorum. bir fiyat indirimi için bile genel müdüre kadar çıkan bir onay sürecine tabiyken şimdi belli limite kadar kendi inisiyatifleri dahilinde karar verip ilerleyebiliyorlar diyor. DAHA FAZLA YETKİ Onur Grup CEO'su Cemal Özen de şirket içi bürokrasiyi azaltmanın yolunun karar alma süreçlerindeki gereksiz durakları ortadan kaldırmaktan geçtiğini söylüyor. Özen, "Şirket içi onay verme sürelerini uzatmak yerine sorumlu kişinin yetki ve inisiyatif kullanmasına olanak tanıyoruz" diyor. Richard Branson da sirkeli yönetirken tepeden kontrol dayatmasının bürokrasiyi artırdığı kanısında. Branson. "Yöneticilerinizi tepeden kontrol etmeye kalkarsanız yönetici ekiplerinizin her birini, kendilerine has hedefleri ve farklı vizyonları olan gerçekten farklılaştırılmış şirketler kurmaktan alıkoyarak boğmuş olursunuz" diyor. Markus Reckling de yönetim ekibine daha fazla yetki vererek çalışanları ve müşterileri memnun ettiğini söylüyor. Reckling. .Çalışanlarımız gereksiz onay sürecine takılmadığı için müşterilerimizse daha hızlı geri dönüş aldığı için memnun oluyor" diyor. Torunlar Holding patronu A/iz Torun, grup şirketlerinde bürokrasiyi asmak için profesyonel yöneticilere 176 lai'it.u o 2015Kurumsal Yapi MEHMET NANE / CARREFOURSA CEO'SU YÖNETİCİ ODALARININ KAPILARINI KALDIRDIM" AÇIK KAPI UYGULAMASI Perakende birtakım işi. hızlı kararlar almanızı gerektiren aktif bir sektör Başarılı olmak için takımınızla birlikte en kısa sürede etkin çözümler sunmak zorundasınız. Biz de yönetim olarak karar alma süreçlerinde hızlı bir şekilde ilerlemek adına "açık kapı" uygulamasını başlattık. GERİ BİLDİRİM ÖNEMLİ "Açık Kapı" uygulamamız, çalışanlarımızın görüş, şikayet ve önerilerini istediği herhangi bir yöneticiye, istediği zaman aktarabileceği bir iletişim modeli. Geri bildirim almanın yanı sıra iş süreçlerine çalışanların entegrasyonunu ve olası sorunlar için hızlı çözüm kabiliyetimizi artırıyor Z KUŞAĞINA HAZIRLIK Açık kapı uygulamamızın sürdürülebilirliğini ve kolaylığını sağlamak adına üst düzey yöneticilerimizin odalarında kapı yok. İş yaşamına önümüzdeki yıllarda atılacak "Z kuşağı", çok küçük yaşlarından itibaren kendi kararlarını vermesi, fikir ve önerilerinin alınması kültürüyle yetiştirildi. Bu kuşakla iş sonuçları üretmek için "açık kapı uygulaması" organizasyonların vazgeçilmez bir modeli olacak. PERİHAN İNCİ / İNCİ HOLDİNG YÖN. KUR. BA$. İMZA YETKİSİ AŞAĞIYA İNMELİ" NET OLMALI Grup içinde bürokrasiyi azaltıp karar sürecini hızlandırmak için yetki ve sorumlulukların iyi belirlenerek alt kademelere doğru aktarılması gerekiyor. Hangi kararın hangi yönetim kademesinin yetkisinde olduğu bir kez belirlendikten sonra kararı almak son derece hızlanıyor. PROBLEM NEREDE? Pek çok şirkette imza yetkileri karar mekanizmasının ne kadar alt kademelere indirilebildiğinin de bir göstergesi. Eğer her tür imza şirkette belli bır-iki kişiye bağlanmışsa problem var demektir. KÜÇÜK TOPLANTILAR Büyük toplantılar yerine konuyla doğrudan ilgili kişilerle daha küçük toplantılar düzenlenmesi, bence daha uygun. Hatta toplantı düzenlemek yerine hemen iletişim ve anında kısa telekonferanslarla karar oluşturmayı tercih ediyorum. daha fazla yetki verdiğini söylüyor. Grup şirketlerinin yönetiminde bürokrasinin getirdiği hantallığı azaltmak ve daha hızlı karar almak için az sayıda kişiden oluşan küçük icra kurullarının şirketlerin karar alma süreçlerini hızlandırdığını söyleyen Torun. "Bu sayede işin alt kademelerde beklemesini önlüyoruz" diyor. CEO'NUN YENİ HEDEFİ AZ TOPLANTI Bürokrasiyi azaltmak için yönetim ekibinin yetki ve sorumluluğunu artıran şirketlerden biri de Mudo. Şirketin CEO'su Barış Karakullukçu, bürokrasiyi organizasyonda inovatif değişikler yaparak astıklarını belirtiyor. Karakullukçu, "Şirket içinde bürokrasiyi en aza indirmek için Chart of Authority' (Yetki grafiği) projesini hayata geçirdik. Onay sorumluluğunu tüm seviyeler için etkin olacak şekilde konumlandırdığımız için şirket içi bürokrasi ortadan kalktı ve ekipteki arkadaşlarımızın yetkileri üst seviyelere taşındı" diyor. Pek çok CEO da uzun ve sonuca bağlanmayan toplantıların kurumu bürokrasiye ittiğini belirtiyor. Artık birçok şirkette bu nedenle çok katılımlı yönetim kurulu toplantıları yerini, daha az üyenin bulunduğu ve daha kısa sürelerde bitirilen toplantılara bırakıyor. Big Chefs kumcusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Gamze Cizreli. ucu açık yönetim kurulu toplantılarının verimi düşürdüğünü belirtiyor. Cizreli. "Toplantı uzadıkça verim düşüyor. En fazla 2 saatte toplantımızı bitiriyoruz" diyor. Kısa sürede Türkiye'nin en büyük banyo malzemeleri üreticileri arasına giren Tema Banyo da bu başarısını bölge yöneticilerine daha fazla yetki vererek ve toplantı sayısını azaltarak sağladı. Geçen yılı 180 milyon TL ciroyla kapattıklarını söyleyen Tema Banyo Genel Müdürü Oğuz Odabaşı. "Kurum içi bürokrasiyi asmak için işe önce toplantı periyotlarını haftada l'den ayda Ye indirdik. Yönetim kademelerini azaltıp yöneticilerimizin yetki ve sorumluluklarını artırdık" diyor. Bürokrasiyi azaltmak için merkezi yapıyı azaltıp yerel yönetimi güçlendirdiklerini belirten Odabaşı, bölge temsilcileri arasında uygulamaya koyduğu dönüşümlü liderlik modelinin de karar alma süreçlerini hızlandırdığını söylüyor. KURUM İÇİ GİRİŞİMCİLİK Şirketler büyüdükçe yeni kademeler ve pozisyonlar ortaya çıkıyor. Bu nedenle hantal ve yavaşlayan bir yapı oluşuyor. Buna karşın daha küçük yapıdaki şirketler veya yeni kurulan girişimler büyük rakiplerine göre çok daha hızlı ve rekabetçi olabiliyor. Makro Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör. bürokrasinin büyük şirketlerde daha fazla yaşandığını düşünenlerden. Songör. Hiyerarşi zinciri uzun olursa onay süreçleri de uzar. Bu da gereksiz bürokrasiye ve hantallığa neden olur" diyor. Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu da konvansiyonel iş yapma biçiminin bürokrasiyi artırdığı görüşünde. Orakçıoğlu. "Bizim grubumuzda çalışanlarımızın kendi sorumluluk alanlarında kendi baslarına karar alma. aynı zamanda aldıkları bu kararları yönetme özgürlüğü bulunuyor" diyor ve ekliyor: "Yönetim olarak onların bu alanlardaki karar alma süreçlerine ve kararlarına çok fazla karışmıyoruz." Temsa'nın eski CEO'su Mehmet Buldurgan da büyük CAPTTAl 6/2015 177Kurumsal Yapi şirketlerin en büyük dezavantajının artan kademe sayısı olduğunu belirtiyor. 32 yıl büyük .şirketlerde yöneticilik yaptıktan sonra danışman ve yatırımcı olarak KOBİ ve start up'larla (.alışan Buldurgan. bürokrasinin hantallığından kurtulmak isteyen büyük şirketlere "girişimci" gibi çalışmalarını öneriyor. Buldurgan'a göre bunun formülü şirket içi girişimcilik departmanı kurmaktan geçiyor. SIRA DIŞI UYGULAMALAR CEO ve patronların kurum içi bürokrasiyi azaltmak ve hızlı karar almayı gerçekleştirmek için sıra dışı ve farklı yöntemleri bulunuyor. Uludağ İçecek icra Kurulu 1 yesi Ömer Kızıl, bürokrasiyi azaltmak ve daha hızlı karar alınması sağlamak için sn ket içerisinde daha mobil ve sosval bir kültür yarattıklarını söylüyor. Kızıl, bürokrasiyi artırdığı için gereksiz e-mail atmayı da yasaklamış. Kızıl. Mail atmak verine is arkadaşlarımızla bir araya gelerek yapılması gerekenleri daha kısa sürede sonuca bağlamak oldukça işe yarıyor. Yalnızca çay-kahve molası süresinde veya yemek arasında yapılan 5 dakikalık fikir alışverişleri, kimi zaman bir düzine elektronik postadan daha efektif olabiliyor" diyor. Kızıl, son 15 yılda sağladıkları büyümeyi, pratiklik ve sosyal çalışmayı teşvik eden çalışma kültürleriyle elde ettiklerini belirtiyor Onur Grup ta da bürokrasiyi azaltmak için e-posta kullanımı sınırlı. Izun süren toplantılar yok. CEO Cemal Özen. "Uzun süren toplantılar yerine konuları belirlenmiş ve gündemi olan konular üzerinde hızlıca kararlar alıyoruz deıeksiz kağıt israfını önlemek amacıyla tüm şirket arşivini bulutta tutuyoruz. E-posta trafiğini en a/a indirmek içinse kurum içi intranet sistemi) k iletişim kuruyoruz" diyı ir Yönetim danışmanı Hüseyin Karslıoğlu da kısa ve net iletişim kurmanın bürokrasiyi azalttığını söylüyor. Kısa ve net iletişim kurma konusunda kendi ekibiyle eğitimlere katıldıklarını söyleyen Karslıoğlu. "Evet, hayır, tamam gibi cevapları çok seviyorum. Toplantılarımızın yüzde 50':sinden fazlası, 15 ila 30 dakika arasında sürüyor. Bu oranı artırmayı amaçlıyoruz"' diyor. TEKNOLOJİYİ KULLANIYORLAR Bazı şirketler de teknolojiyle bürokrasiden kurtulmaya çalışıyor. BSH CHO'su N'orbert Klein, teknoloji sayesinde MARKUS RECKLING / DHL EXPRESS TÜRKİYE CEO'SU "HANIM VE BEY DİYE KONUŞMAYI YASAKLADIK" HİYERARŞİ YOK Kurum kültürümüzün doğası gereği hiyerarşiden uzak bir yapımız var. Şirketimizde en alt kademeden en üst kademeye kadar bütün çalışanlarımız birbirine hanım ya da bey unvanlarını kullanmadan hitap ediyor. Bu hitap şekli, insanların aralarındaki barıyerleri kaldırıyor ve birbirleriyle daha rahat iletişim kurmalarına katkı sağlıyor. DAHA AZ BÜROKRASİ Bürokrasiyi azaltmak adına uyguladığımız en somut yöntemse First Choice Way (ilk seçim yolu) dediğimiz model. Özellikle iş süreçlerımizdeki bürokrasinin azaltılması için bu modeldeki danışman arkadaşlarımızdan bir ekip "az bürokrasi" sorumluluğunu yürütüyor. Uyguladığımız bu yöntemle azalttığımız bürokrasi sayesinde müşterilerimize dokunan iş süreçlerimizi yüzde 30'un üzerinde hızlandırdık. 10 yıl öncesine göre çok daha az raporlama yaptıklarını söylüyor. Makro Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör de bürokrasiyi azaltmak için teknolojik gelişimleri sürekli takip edip .şirket içinde uyguladıklarını söylüyor. Gelişen teknik altyapıların bürokrasiyi büyük ölçüde azatlığını belirten Songör, şöyle konuşuyoı İletişim konusunda birçok alternatif iletişim kanalını kullanarak hızlı ve engelsiz haberleşmeyi sağlıyoruz Böylece hareket kabiliyetimizi artırıyoruz. Kağıda davalı kayıt ve takip anlayışını neredeyse sıfıra indirdik Gelişmiş veri merkezimiz sayesinde eskiden günler alabilen büyük raporlar dakikalar içinde alınabiliyor. Cali center. e-mail. Facebook. Tvvitter gibi kanallarla d.\ müşterileri mizle hızlı ve sağlıklı iletişim sağlayabiliyoruz." Mudo CHO'su Barış Karakullukçu, kurum içi bürokrasiyi aşmak için Webconference ve Lync gibi program ve araçları kullandıklarını söylüyor. Karakullukçu, bu sayede şirket toplantılarına fiziki katılım yerine mobil olarak dahil olmayı sağladıklarını belirtiyor ve Mobil toplantılar sayesinde merkez ofis dışında saha ekibinin katılım oranını yükseltmek ve lokasyona bağlı kalmadan toplantılarımızı gerçekleştirebiliyoruz" eliyor. Karakullukçu, katılımcı sayısının yüksek olduğu bu periyodik toplantılara ise zaman kaybını en aza indirmek için tüm ekibin hazırlık yapıp gelmesini istiyor. Karakullukçu, Hazırlık yapılmadan gerçeklesen toplantılar cok uzun sürdüğü için etkisiz oluyor \yrıca şirket için büyük bir zaman kaybı doğuruyor'' diyor.

art

NALBUR TEKNİK - 01 HAZİRAN 2015

ÜRÜNÜ PİYASAYA EN KOLAY SATTIRAN ŞEY SATIŞ SONRASI DESTEKTİR

Ürünü piyasaya en kolay sattıran şey satış sonrası destektir BÖLGE ESNAFININ SESİ İSTANBUL - ÖZKARADENIZ İNŞAAT Okan Demirci 20 yılı aşkın bir süredir toptan hırdavat sektöründe hizmet veren Öz Karadeniz İnşaat'tan Okan Demirci ile sektöre dair yaptığımız söyleşide Demirci, kurların hareketli olmasından dolayı fiyat belirlemede sıkıntı yaşadıklarını belirterek sektöre dair değerlendirmeler yaptı. Politikamız en iyi hizmeti en iyi fiyata verebilmektir Firmamız aslen 1992 senesinde babamız tarafından şahıs firması olarak kuruldu. 2002 yılma kadar bu şekilde devam etti. 2002 Yılı başlarında yeni bir yapılanmayla Ltd. şirketi olarak yola devam kararı aldık bu yıldan sonra daha kurumsal bir kimlikle ve daha fazla markayla yürümeye karar verdik. Her yıl büyüme hedeflerini tutturarak bu günlere kadar emin adımlarla geldik. Halen nalbur ve yapı market tedarikçiliği yapmakla beraber, kendi markalarımızla fason olarak üretimini yaptırdığımız 118 Sielant marka izolasyon ve yapıştmcı yapı kimyasallanm da bünyemize kattık. Politikamız en iyi hizmeti en iyi fiyata verebilmektir. Yapı kimyasalları ve makina grubu hareketli ürün grupları arasında Bünyemizde yaklaşık 6 bin kalem çeşitli ürün bulunmaktadır. Bunlar başlıca yapı kimyasalları, el aletleri, makina grubu, su pompalan, yardımcı tesisat malzemeleri, yardımcı elektrik malzemeleri ve geniş çaplı bir hırdavat grubu içermektedir. Daha çok hareketli olan ürünlerin başında yapı kimyasalları ve makina grubu gelir. İhtiyaçlar doğrultusunda markaları belirtiyoruz Bayiliğini yaptığımız markalar başlıca Türk Henkel, Dekor Rulo, Dekor Hassan, Atlas Zımpara ve Aşmdıncı Taşlar, Kmp Tel Mamulleri, Nako El Aletleri, Cerpa El Aletleri, Sgs El Aletleri, Çulha Hırdavatçılık, Yuma Kilit, Ergin Endüstrü, Ergin Kimya, Tema Banyo, inan Kapı Kollan, Reis Makina, Topçular Hırdavat, Parsan Metal AŞ, Olgun Elektirik. Bayiliğini yürüttüğümüz markalan daha çok piyasadaki ihtiyaçlar doğrultusunda belirleyip bünyemize katmaya çalışıyoruz. Bayiler kar oranlarından feragat edip ciro yapma derdine düşüyor Bayiliklerle ilgili genel sorun ve sıkıntılarımız aynı zamanda beklentilerimiz. Bayiliğini yürüttüğümüz firmalann leknik.com / Hazıran'15lü BÖLGE ESNAFININ SESİ İSTANBUL - OZKARADENIZ İNŞAAT daha fazla mal satma daha fazla ciro yapmamız yönündeki beklentileri çoğu zaman satış koşullarının bozulmasına sebep oluyor. Piyasadaki diğer rakip tedarikçilerden daha fazla mal satmak için bayiler kar oranlarından feragat edip ciro yapma derdine düşüyor. Bu da hem o bayinin para kazanmasına engel oluyor hem de diğer bayilerin işini ve karını baltalıyor. Ürünü piyasa en kolay sattıran şey sabş sonrası destek Satış sonrası hizmette çok başarılı bulduğum markalar arasında Hassan Dekor, Reis Makina, Türk Henkel gibi markalan sıralayabilirim. Ürününü son tüketiciye ulaştırdıktan sonra da hem teknik anlamda hem de mekanik anlamda her türlü yardımı ve desteği en kolay aldığımız firmalar bunlar. Bir ürünü piyasa en kolay sattıran şey satış sonrası destek oluyor. Fiyatları belirlemede son zamanlarda çok sıkıntı çekiyoruz Ortalama 20-25 arası çalışanımız var. Çalışma prensibimizin başında hizmeti veriyorsanız para kazanmamız lazım geliyor. Fiyatları belirlemede son zamanlarda çok sıkıntı çekiyoruz. Gerek dövizdeki hareketlilik gerekse petrol fiyatları imalatçının fiyatlarını çok hareketli hale getirdi bu durum fiyat politikamızı çok etkiledi. Günümüzde masraflar çok yüksek giderlere yetişmekte zorlanıyoruz. Satışlarda belli bir oranda karlı olmak zorundayız. Bu parametreleri bir araya getirip ona göre bir kar oranı oluşturmaya çalışıyoruz.. Gelecekte en fazla ticaretin internet üzerinden yapılacağını düşünüyorum Günümüzde artık çok moda olan E-Ticaret'e bizim yapı sektörü de kısmi olsada başladı. Bizlerinde bu sistemin içinde kendimize yer bulmamız gerekiyor. Gelecekte en fazla ticaretin internet üzerinden yapılacağını düşünüyorum. Hatta e ticarettin mevcut sistemi çok bozacağını söyleyebilirim. Büyük yapı marketler küçük esnafı çok etkiledi gerek çeşit gerek stok maliyeti olarak küçük esnafa göre çok daha avantajlılar. Bu durumu iyi kullanıp fiyat avantajı sağlıyorlar, buda küçük esnafı çok etkiliyor. Hırdavatçılar olarak bizlerin bir birlik oluşturması gerekiyor Hırdavat sektöründeki sıkıntılar çok fazla rekabet, gerçek ticaret değilde bu işi birilerini dolandırmak için yapan tedarikçilerin çokluğu, çek yasasının yetersizliği gibi başlıca sorunlarımız var. Özellikle karşılıksız çeklerde hapis cezasının kaldırılması bizleri çok etkiledi. Kimseden çek alamaz hale geldik. Bu durum ticaretimizi çok etkiledi mecburen kredi kartlı işlemlere yönelmeye çalışıyoruz. Hırdavatçılar olarak bizlerin bir birlik oluşturması gerekiyor, bu birlikte gerek sahte işletmeleri gerekse imalatçı firmalar karşısında duruşumuzu belirleyici bir unsur oluşmalı. Zor olsada bu birliğe ihtiyaç var. ithalata yapdan vergi zamları üreticiyi destekleyecektir Devlet tarafından konulan ek vergiler ithalat yapan ithalatçıyla çalışan herkes gibi bizi de olumsuz yönde etkiledi. Fiyat artışı olumsuz gibi görünsede aslında yerli imalatçı için bence iyi bir fırsat doğdu. Yerli imalatçının Çin mallarıyla olan rekabet gücü çok arttı, eğer imalatçı arkadaşlarımız bu durumu iyi değerlendirebilirseler çok güzel şeyler olur. Aslında kısa vadede ithalata getirilen ek vergiler bizi sıkıntıya soksada sorasmda hem biz satıcılar hem de ülkemiz için çok daha iyi olcağını düşünüyorum. Bizlere sesimizi duyurmak için verdiğiniz fırsattan dolayı sonsuz teşekkürlerimizi iletmek isteriz.

art

TERMODİNAMİK - 01 HAZİRAN 2015

Siak, Avrupa’nın Siparişleriyle Hedef Büyüttü!

Türkiye’yi rezervuar ve iç takım alanında üretim üssü haline getiren Tema Grup şirketlerindenSiak A.Ş. başta Fransa, Almanya, İngiltere olmak üzere Batı Avrupa pazarlarından gelen siparişlerle hedef büyüttü. Siak A.Ş. aynı zamanda sahip olduğu üretim kapasitesi, inovatif gücü ve tasarım geliştirme kapasitesiyle Avrupalı üreticilerin de gözdesi haline geldi.

Yaptığı yatırımlar ve üretim becerisi ile Türkiye’yi rezervuar ve iç takımda üretim üssü haline getiren ve Fransa-Monaco sermayeli Siamp ile joint venture anlaşması imzalamış olan Siak A.Ş., uluslararası pazarlarda yakaladığı büyüme ivmesi sayesinde satışlarını da katladı. Fransa, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere Batı Avrupa pazarlarından gelen siparişlerle 2015 yılında yüzde 22 olan büyüme hedefini revize eden Tema Grup ve Siak A.Ş. yeni uluslararası müşterilerin de radarına girdi.

Siak A.Ş.’nin üretim kapasitesinin yüzde 60’ını Batı Avrupa ülkelerine sattığına dikkat çeken Siak A.Ş Türkiye Genel Müdürü Cemalettin Gürel, “Sahip olduğumuz üretim gücü ve becerisi, tasarım geliştirme kabiliyetimiz bizi rakiplerimizden güçlü kılıyor. Ar-Ge merkezimizde bulunan 250X280 tablalı 3D yazıcımız sayesinde tasarımı yapılan ürünlerimiz anında üretilerek denenebiliyor. Avrupa merkezli firmalar kendi tasarımlarını bize yollayıp prototiplerinin bizim tarafımızdan üretilmesini talep ediyor. İnovatif gücümüz sayesinde yılda 5-6 yeni ürünü piyasaya sürebilme yetisine sahibiz” açıklamasını yaptı.

Avrupa’nın üretim üssü

Üretimde çağdaş üretim anlayışını sembolize eden ‘lean production’ anlayışı ve Kaizen metodunun uygulanması sayesinde sürekli gelişim aynı zamanda iyileştirmelerle Türkiye’yi Avrupa’nın rezervuar ve iç takım üretim üssü haline getirdiklerine dikkat çeken Gürel, “Kapasite kullanım oranlarımız da yüzde 95 seviyesine yükseldi” dedi. 2015 yılı hedeflerini yüzde 22 büyüme olarak öngördüklerini aktaran Gürel, uluslararası müşterilerden gelen talep nedeniyle daha da yüksek büyüme yakalayacaklarını ifade etti.

İhracat becerisi

Tema Grup şirketlerinden Siak A.Ş.’nin 2014 yılı İKMİB verilerine göre, alanında ihracatta 44’üncü sırada yer aldığını hatırlatan Cemalettin Gürel, şunları söyledi: “Bu durum hem istihdam artışı hem de katma değerli ürün geliştirme ve ihraç etme anlamında Türkiye için gurur verici bir durum.“

art

YENİ ENERJİ - 01 HAZİRAN 2015

TEMA BANYO, GÜNEŞ ENERJİSİ SEKTÖRÜNÜN YENİ OYUNCUSU OLDU

Tema Banyo, güneş enerjisi sektörünün yeni oyuncusu oldu Yapı malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren Tema Banyo, son yılların yükselen sektörü güneş enerjisine yatırım yapıyor. Niğde'de yaklaşık 20 bin m2 alan üzerine kurulacak bir güneş enerjisi santralını hayata geçirmeye hazırlanan Tema Banyo, yılda 1.6 milyon kw/saat enerji üretmeyi hedefliyor. Enerji sektöründeki ilk yatırımını Tunçmatikile işbirliği yaparak gerçekleştirecek olan Tema Banyo'nun güneş enerjisi santrali sayesinde yılda 700 tonluk karbon emisyonu da engellenmiş olacak.

Tema Banyo'nun 2015 yılına güçlü bir yatırım programı hedefiyle başladığını söyleyen Tema Banyo Genel Koordinatörü ve Tema Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Odabaşı, "Bu yıl yatırım planlarımız arasında enerji sektörü önemli bir paya sahip. Niğde'deki santralimiz bu planın ilk adımı olacak. Yatırım için Enerji Bakanlığı'ndan iznimizi aldık" dedi. Tema Banyo'nun iş birliği yaptığı TunçmatikYönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer de Türkiye'nin güneş enerjisi yatırımları konusunda henüz başlangıç seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, sektörün hızla büyüyeceğini vurguladı. Özer, "Sektör 2 yıl içinde yaklaşık 1 milyar euroluk büyüklüğe ulaşacak. Beş yıl içinde ise bu rakamın 5 milyar euroya ulaşmasını bekliyoruz.Tema Banyo böyle bir yatırım ile vizyonunu çok yukarılara taşıdı"açıklamasını yaptı.

Türkiye'de güneş enerjisi yatırımlarının devlet tarafından da desteklendiğini hatırlatan Mehmet Özerşu bilgileri verdi: "Üretilen enerjiye 10 yıl boyunca devletin alım garantisi var. Ayrıca alım garantisi kVV/saati 13.3 dolardan gerçekleşiyor. Bu sektördeki yatırımlar enflasyon ve kur değişimlerinden de etkilenmiyor."

art

VATAN - 01 HAZİRAN 2015

UCUZ ÇİN MALLARINI REZERVUARA GÖMDÜ!

Ucuz Çin mallarını rezervuara gömdü! Batı Avrupa ülkelerine yılda 300 bin adet gömme rezervuar ihraç eden Tema, Çin'den ithalatın önünü kesti. Yunanistan'da şirketi olan Tema'nın yeni hedefi satın almalarla yurt dışında büyümek £'' a Çalıştığı yere patron oldu W, 30 ton su tasarrufu C^ Tema Yapı Malzemeleri, Vahit ve Sami Uyanık kardeşlerin kurduğu bir şirket... Plastik sifon üreterek iş hayatına atılan iki kardeşin şirketi bugün Türkiye'de ve Batı Avrupa'da tanınmış markalara rezervuar iç takımları satıyor. Yılda 1 milyon 750 bin rezervuar iç takımı üreten Tema, bunun 300 bin adedini ihraç ediyor. Gömme rezervuar ve banyo aksesuarları da üreten şirket, 40 ülkeye ihracat yapıyor. Kriz döneminde Yunanistan'da arazi alan ve Tema Hellas şirket kuran Tema, burayı Avrupa için lojistik üs olarak kullanıyor. Türkiye'de üretilen ürünler buraya gönderilip Avrupa'ya yayılıyor. İthaller pazar bulamıyor Gömme rezervuarda Türkiye pazarının 700 bin adet olduğunu, kendilerinin 400 bin adet ürettiğini anlatan Tema'nın kurucularından Sami Uyanık, "Üretimimizin 300 bine yakınını ihraç ediyoruz. Batı Avrupa'nın en köklü markalarına ürün gönderiyoruz. Biz ithal edilen bir ürünü yapıyoruz ve dünyaya satıyoruz. Bizden sonra bu ürünlerde fiyat 350 eurodan 40 eurolara düştü" dedi. Gömme rezervuarı artık Çin'e satacak güçte olduklarını da dile getiren Uyanık, "Türkiye'deki bütün sıhhi tesisatçıların tedarikçisi biziz. Artık Çin'den Türkiye'ye mal gelmiyor çünkü pazar bulamıyor" diye konuştu. İç pazarda marka algısını güçlendirmek istediklerini sözlerine ekleyen Sami Uyanık, yurtdışında ise yeni satın almalarla büyümek istediklerini vurguladı. Uyanık, şöyle devam etti: "Yunanistan şirketimiz dışında Monaco merkezli Siamp grubuyla ortaklığımız var. Çin, Hindistan, Brezilya gibi ülkelerde şirketleri olan grupla birlikte Türkiye'de üretim yapıyoruz. İç takım ürünlerinde Siamp markasıyla satış yapıyoruz. Yeni ortaklıklar ve satın almalarla rekabet gücümüzü yurt dışına taşımak istiyoruz." Sami Uyanık TEMA Yapı Malzemeleri Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, yenilikçi ürünleriyle tasarruf ettirdiklerini anlattı. Odabaşı şöyle devam etti: "Rezervuarların su doldurup boşaltmaya yarayan iç takımlarında standar 7.5 litreydi. Biz ilk defa 3-6 litre mekanizmasını yaptık. Yani ihtiyaca göre su kullanımını sağladık. 4 kişilik bir aile 3-6 litre kademeli iç takım kullanarak yılda 30 ton su tasarrufu sağlayabiliyor." TEMA'NIN kurucuları Vahit ve Sami Uyanık'ın ilginç bir öyküsü var. Malatyalı olan Uyanık Ailesi, 1970'lerin başında İstanbul'a gelmiş... Vahit Uyanık yatılı okuduktan sonra üniversiteye girer. 1976 yılında Akkurt Plastik'te de ise baslar. 4. Levent'te küçük bir sifon imalathanesi olan şirkette çalışmaya devam ederken 2 yıl sonra firmanın satışı gündeme gelir. Satın alacak kişi ona yüzde 20 hisse verir ve işin başında kalmasını ister. 1985 yılına kadar küçük ortak olarak çalışır. Bu tarihe kadar hissesini de yüzde 50'ye çıkarır. Bir süre sonra ortağı şirketi satmak ister, teklifler alınır ancak ortak onun alıp almak istemediğini sorar. Fırsatı değerlendiren Vahit Uyanık, kardeşi Sami Uyanık ile kauçuk firmalarını satıp şirketi alır.

Tüm Hakkı Saklıdır 2015©

art
art

HOTEL RESTAURANT HI-TECH - 01 TEMMUZ 2015

EL DEĞMEYEN REZERVUAR

El değmeyen rezervuar Tema Banyo; otel, havalimanı, okul, hastane gibi genel kullanım alanlarında hijyen sağlamaya yönelik yenilikçi ürünü 'gömme rezervuar'ı satışa sundu. Yenilikçi ürünleriyle yapı malzemeleri sektörüne farklılık getiren Tema Banyo, tuvaletlerde el değmeden rezervuar kullanımını sağlayan yepyeni ürünü 'gömme rezervuar'ı satışa sundu. Özellikle hastane, okul, iş merkezi, havalimanı, otel gibi genel kullanım alanlarında hijyen sağlayacak olan bu yeni ürün sayesinde el değmeden ayak yardımıyla rezervuar kullanılabilecek.

art

VATAN - 17 TEMMUZ 2015

BANYODA ENGELLER KALKTI

Banyoda engeller kalktı TEMA Banyo, bedensel engelliler için geliştirdiği ürün grubu ile engelleri ortadan kaldırıyor. Ürün grubunda tutunma barı, açılı engelli aynası, yatay-dikey bar, açılı tutunma barı, yer-duvar L tipi tutunma barı, VVC mafsallı tutunma barı, ahşap duş oturağı yer alıyor. Ürünlerin satış fiyatları ise 65 ile 198 TL arasında değişiyor.

Tüm Hakkı Saklıdır 2015©

art
art

ELLE DECORATION - 01 AĞUSTOS 2015

TEMA BANYO HABER

1. Duravit, banyolarda fark yaratan ürünlerine bir yenisini daha ekleyerek geometrideki biçimsel dili yeni bir düzeye taşıyor. Seride yer alan lavabolar, birbirinden tamamen zıt iki geometrik şekli birleştiren kare ve daire kombinasyonlarıyla buluşmakta. (vvvvvv. duravit. com. tr)

2. Tupperware, sağlıklı gıda saklama çözümleri üretmekte usta bir firma. Mikrodalgada, fırında veya ocakta pişirme özelliklerine de sahip rengarenk tasarımlarıyla dikkat çeken marka, sofralar için birbirinden şık servis ürünleri de tasarlayarak yaz evlerinde yerini alıyor. fwww. tupperware. com. tr)

3. Yatak uzmanı İşbir Yarak, Türk Hava Yolları Miles&Smiles Özel Yolcu Programı'na yatak ve mobilya sektöründen üye olan ilk marka oldu. Miles&Smiles kart sahipleri İşbir Yatak uyku merkezlerinden yapacakları alışverişlerden kazanacakları millerle istedikleri yere ücretsiz uçabilecekler. (www.isbiryatak.com)

4. Seramik sektörünün yenilikçi ürünleriyle dikkat çeken markası Seramiksan, ahşabı en doğal haliyle yansıtan yeni koleksiyonu Teak ile keyifli yaşam alanları yaratıyor. Seri, hem iç hem de bahçe, teras ve havuz kenarı gibi dış mekanlarda kullanılabilmekte. (www.seramiksan.com.tr)

5. Creavit, seramik sağlık gereçleri, banyo mobilyaları ile banyo armatür ve aksesuarları alanında dünya standartlarında üretim yapmakta olup özgün tasarımlarıyla büyülüyor. Ayrıca doğaya olan duyarlılığını aldığı Çevresel Ürün Beyanı Sertifikası (EPD) ile de tescillemekte. (www.creavit.com.tr)

6. Ünlü İtalyan mimar Antonio Citterio tarafından tasarlanan, 2.700 metrekarelik alanda konumlanan ve üç kata yayılan The Spa at Mandarin Oriental Bodrum, misafirlerine Ödüllü spa programlarıyla harika bir yenilenme deneyimi sunuyor. (www.martdarinoriental.com)

7. Ev modasının öncüsü Bellona, sağlık ve kozmetik sektörlerinde sık kullanılan aloe vera özlerini yataklarına taşıdı Firmanın yeni yatakları, yumuşak dokulu örgü kumaşı ve çift yönlü kullanım özelliğiyle hem uyku keyfini hem de kullanım kolaylığını bir arada sunmakta. (w ww. bellona. com. tr)

8. KibrlD Material tarafından Türkiye'ye getirilen Hollandalı Mosa firmasının Exterıor Flooring koleksiyonu, dış mekan zeminlerine karakter kazandırıyor. Renk ve biçim açısından Mosa'nın iç mekan karolarıyla bütünlük oluşturan koleksiyonu, minimalist tasarım anlayışı, uzun ömürlü kullanımı ve dayanıklılığıyla dikkat çekmekte. (www.kibrid. com)

9. Renklendir Hayatı sloganıyla hayata renk katan Akzo Nobel Marshall'ın dekorasyonda devrim yaratan mobil uygulaması Gör&Boya ile yaz mevsiminin sıcak ve canlı renkleriyle, evinizin duvarlarını sanal ort amda renklendirebilir ve sonucu gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz, (vvvvvv. marshallboya.com)

10. Eczacıbaşı'nın Zekeriyaköy'deki doğal yaşam projesi Ormanada, doğanın ortasında, keyifli bir yaşam sürmek isteyenler için tasarlanmış. Bütün ev sahiplerinin üye olduğu MACFit spor merkezi, yüzme havuzları, pilates/fitness stüdyoları, Nuspa'nın işletmesini yaptığı sauna, buhar odası ve masaj odaları ise projede yer alan sosyal yaşam alanlarından sadece birkaçı. (www.ormanada.com) 286 ELLE DECORATION1

11. Uzun ömürlü performansı garanti eden Samsung'un en çok tercih edilen buzdolabı serisi RT6000, sunduğu uzun süreli tazelik özelliğiyle dikkat çekmekte. Ayrıca ürün, on yıl kompresör garantili olup, üstün performans ve enerji tasarrufu da sağlıyor. (\rV\rW/.samsung.com)

12. Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo, bedensel engelliler için geliştirdiği özel ürün grubuyla engelleri ortadan kaldırıyor. Tutunma barı, açılı engelli aynası, ahşap duş oturağı gibi ürünlerden oluşan seri sayesinde, bedensel engelliler yardıma ihtiyaç duymadan banyo ve tuvalet ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebilecek. (wvmrV.temabanyo.com.tr)

13. GBC İnşaat tarafından Bodrum'un gözdesi Yalıkavak ve Türkbükü arasında, Gündoğan'da inşa edilen Vista Hill Bodrum Evleri'nin satışları başladı. Doğası ve deniz manzarasıyla büyüleyen evler, Bodrum hayallerini gerçekleştirmek isteyenlere ayrıcalıklı yaşamın kapılarını açıyor. (www. vis tahillbodrum. com)

14. Sandalyeci, koleksiyonunda yer alan oturma grupları, sandalye ve şezlonglar; bambu görünümlü, metal ve ahşap seçenekleriyle açık havada konforlu vurgular yapıyor. Bahçe ve balkonunuzda keyifli senaryolar kurmak için firmanın yeni koleksiyonuna göz atmanızı öneririz. (\fV\vw.sandalyeci.com)

15. Şampanya rengi, bu yıl modern mutfakların gözdesi. Eviye ve armatür konusunun usta isimlerden Blanco, çarpıcı ve fonksiyonel tasarımlarına şampanya rengi modellerini de ekleyerek mutfakta fark yaratıyor. Ayrıca, çizilme, leke tutma ve paslanma gibi sorunlara da kesin çözüm getiriyor. (w\rw/.blanco.com.tr)

16. Viko, enerji tasarrufu sağlayan, teknoloji harikası ürünler sunma konusundaki başarısını görsel açıdan da desteklemekte usta bir isim. Firmanın yeni gözdesi, siyah ve kırmızı renk düetiyle tasarlanmış çizgili elektrik anahtarı, renk tutkunları için harika bir seçenek. (www. viko. com. tr)

17. Online bir çağdaş sanat platformu olarak yenilikçi bir yaklaşım benimseyen artnivo.com, reel mekanlarda gerçekleştireceği kişisel sergiler projesine 8 Temmuz-28 Ağustos tarihleri arasında Erdal İnci ile başladı. Projenin ilk aşaması Zorlu Performans Sanatları Merkezi işbirliği ile gerçekleşiyor. Erdal Inci'nin artnivo.com'daki ilk kişisel sergisi Clones Project, sanatçının son beş yıl içinde istanbul ve Berlin'de ürettiği video serisini içermekte. (www. artn i vo. com)

18. Avusturyalı aksesuar üreticisi Blum'un yeni depolama sistemi Legraboxpure' nin zarif görünümü yüksek tasarım standartlarını ortaya koymakta olup minimalist yapısı birçok kez uluslararası ödüle layık görülmüş. Ürün, paslanmaz çelik veya farklı renklere sahip mat kaplama gibi kaliteli malzemesiyle mutfaktan banyoya tüm yaşam alanlarında kullanılabilir özellikte tasarlanmış. (yrvyrvyv.blum.com) ELLE DECORATION 287

art

HOTEL RESTAURANT HI-TECH - 01 AĞUSTOS 2015

TEMA'DAN OTELLERE SAĞLIKLI VE DAYANIKLI ÜRÜNLER

Tema'dan otellere sağlıklı ve dayanıklı ürünler Sağlıklı aynı zamanda dayanıklı ürünleriyle Tema Banyo, sağlıklı ve dayanıklı ürünleriyle otellerin gözdesi...r urun Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo; şık, yenilikçi, sağlıklı ve fonksiyonel ürünleriyle otellerin de ilk tercih ettiği markalar arasında yerini aldı. Turizm sektöründe sezon açılışı ile beraber otellerin artan banyo ekipman ihtiyaçlarına en uygun çözümleri geliştiren Tema Banyo ürünlerinde pirinç boru ve çubuk da kullanılmıyor. Sağlıklı aynı zamanda dayanıklı ürünleriyle Tema Banyo, sektörün gözdesi... TEMA BANYO HAKKINDA Plastik rezervuar satışıyla ticari faaliyetlerine başlayan Tema Yapı Malzemelerinin güçlü markası Tema Banyo, yapı malzemeleri sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alıyor. 'Tema Banyoyu Tamamlar' sloganıyla Türkiye genelinde bin bayisi ve bölge müdürlükleri aracılığıyla müşterilerine ulaşan marka, su tasarrufu sağlayan yenilikçi ürünleriyle sektöründe birçok ilki de hayata geçirdi.

art

SAĞLIK YAŞAM - 01 AĞUSTOS 2015

TEMA BANYO ENGELLERİ KALDIRDI!

Tema Banyo Engelleri Kaldırdı! Tema Banyo, tutunma barı, açılı engelli aynası, yatay-dikey bar, açılı tutunma barı. yer-duvar L tipi tutunma barı. WC mafsallı tutunma barı, ahşap duş oturağı gibi ürünlerden oluşan bu özel ürün grubu ile bedensel engeller yardıma ihtiyaç duymadan banyo ve tuvalet ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebiliyor.

art

SONAN - 04 AĞUSTOS 2015

Tema’yı Büyütecek 72 Madde!

Tema Yapı Malzemeleri, sektöre örnek olacak referans bir projeyi hayata geçirdi. Şirket, 72 maddeden oluşan çalışma kural ve prensipleriyle iş süreçlerini yeniden belirledi. Bayi ürün ihtiyaçlarından ödeme koşullarına, müşteri şikayet yönetiminden ürün transfer dönemlerine kadar tüm süreçleri düzenleyen bu proje sayesinde şirketin karlılık ve büyüme rakamlarında da sıçrama hedefleniyor.

Yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Yapı Malzemeleri, sektöre örnek olacak bir projeyi daha hayata geçirdi. Sektörün deneyimli isimlerinden Tema Yapı Malzemeleri Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı’nın liderliğinde Tema Yapı Malzemeleri, 72 maddeden oluşan çalışma kural ve prensiplerini hazırlayarak hayata geçirdi. Tema Yapı Malzemeleri çalışanlarından bayilerine kadar tüm paydaşların çalışma kurallarını yeniden belirleyen bu çok özel proje çerçevesinde, şirketin kısa vadede karlılık ve büyüme rakamlarının yükselmesi hedeflenirken aynı zamanda marka değerinin artırılmasına da katkı yapması bekleniyor.

Etkin ve verimli yönetim

Tema Yapı Malzemeleri’nde 2015’i yeniden yapılanma yılı olarak değerlendirdiklerini ve buna uygun olarak tüm iş süreçlerini de yeniden gözden geçirdiklerini söyleyen Tema Yapı Malzemeleri Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, “72 maddeden oluşan ve Tema Yapı Malzemeleri’nin tüm çalışma kural ve prensiplerini belirleyen projemizi de hayata geçirdik. Bu proje; şirketimiz için büyük önem taşıyan bayilerimizle ilişkilerimizi etkin ve verimli bir şekilde yönetmemizi aynı zamanda pazarlama, finans ve iletişim alanlarında daha organize hareket etmemizi sağlayacak” dedi.

Sektöre örnek olacak

Bayi ürün ihtiyaçlarından ürün transfer dönemlerine, ödeme koşullarından müşteri şikayet yönetimine kadar tüm iş süreçlerini kapsayan projenin Tema Yapı Malzemeleri’nin büyüme ve verimlilik artışı hedeflerine de olumlu katkı yapacağına dikkat çeken Oğuz Odabaşı, “Tema Yapı Malzemeleri, 2015 yılı itibarıyla büyük bir atağa kalktı ve yeniden yapılanma için düğmeye basıldı. Bugüne kadar çok başarılı çalışmaları hayata geçirdik. Tema Yapı Malzemeleri, hedefe ulaşmak için atağa kalkmış durumda” açıklamasını yaptı. Odabaşı, Tema Yapı Malzemeleri çalışma kural ve prensiplerinin sektöre de örnek olacak referans bir proje olduğunu da sözlerine ekledi.

art

YENİ VİZYON - 20 AĞUSTOS 2015

YENİ EV ALANLAR BİLE...

Tema Banyo'nun Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, her ev alanın yeni dahi olsa tesisatına tadilat yaptırmak zorunda kaldığına dikkat çektiTema Banyo Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı: Yeni Ev Alan Bile Tesisatı Değiştiriyor! Tema Banyo Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, Türkiye'de her ev alanın yeni bile olsa tesisatına tadilat yaptırmak zorunda kaldığına dikkat çekerek, "Bu hem kalitesiz malzeme kullanımından hem de ürünlerin montajını yapan tesisatçıların eğitimsizliğinden kaynaklanıyor. Tüketicilerin ve ülkenin kaynaklarını boşa harcamamak için sektörde çalışanların da ürünlerin de kalite standartlarının denetimi şart" uyarısını yaptı! Evlerinizi eğitimli tesisatçılara emanet edin hem siz kazanın hem Türkiye kazansın..! Türkiye yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo'nun Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, her ev alanın yeni dahi olsa tesisatına tadilat yaptırmak zorunda kaldığına dikkat çekerek, önemli bir uyarıda bulundu: "Bu hem kalitesiz malzeme kullanımından hem de uygulamayı yapan, ürünlerin montajını yapan tesisatçıların eğitimsizliğinden kaynaklanıyor. Tüketicilerin sertifikası olan, alanında uzman tesisatçılara evlerini emanet etmesi ve uygulamada kullanılacak ürünlerin de kalite standartlarına uygun olması gerekiyor. Bu olmazsa hem tüketici zarar görüyor hem de ülkenin kaynakları boşa harcanıyor." Sektörün büyümesi de engelleniyor Yapı malzeme sektörünün ithal ürünlerin istilasında olduğunu ancak bu alanda denetimlerin ve ithal ürünlerin sahip olduğu kalite belgelerinin kontrolünün büyük önem taşıdığını vurgulayan Oğuz Odabaşı, "Tema Banyo, alanında TSE standartlarının oluşturulmasına öncülük etmiş bir marka. Tesisatçılara eğitim veriyor, onları sertifikalandırıyoruz. Tüm ürünlerimiz kalite belgelerine sahip olarak satışa sunuluyor. Kalitesiz ürünler hem sektöre hem de tüketiciye zarar veriyor. Aynı zamanda sektörün büyümesini de engelliyor" dedi. Doğru ürün tasarruf sağlar! Ürünler kadar bu ürünlerin uygulamasını yapan tesisatçıların eğitimli olmasının önemine de dikkat çeken Tema Banyo Genel Koordinatörü Odabaşı, "Ürünleri bağlamayı bilmeyen tesisatçılar var. Bu yüzden ülkemizde neredeyse her ev alan yeni bile olsa tesisatına tadilat yaptırmak zorunda kalıyor" açıklamasını yaptı. Doğru ve standartlara uygun üretilen ürünlerin ve doğru uygulamaların aynı zamanda tasarruf sağladığını aktaran Oğuz Odabaşı şunları söyledi: "Su tasarrufu bunun en önemli örneği. Dayanıklılık ölçü ve standartları denetlenirse merdiven altı ürünlerin tüketiciye ulaşması da engellenir. İthal malzemelere fon getirilmesi de kaynakların tasarrufu açısından önemli bir konu. Ayrıcatüm ürün uygulamalarında sertifikalı tesisatçıların devrede olması zorunluluk haline gelmeli."

art

DÜNYA - 21 AĞUSTOS 2015

KÖTÜ TESİSAT YÜZÜNDEN YENİ EVLERİN BİLE BANYOSU DEĞİŞİYOR

Kötü tesisat yüzünden yeni evlerin bile banyosu değişiyor Tema Banyo Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, her ev alanın yeni dahi olsa tesisatına tadilat yaptırmak zorunda kaldığına bunun nedeninin ise, kalitesiz malzemeler ve tesisatçıların eğitimsizliğinden kaynaklandığını söyledi. Ürünler kadar bu ürünlerin uygulamasını yapan tesisatçıların da eğitimli olmasının önemini belirten Odabaşı, "Ürünleri bağlamayı bilmeyen tesisatçılar var. Bu yüzden ülkemizde neredeyse her ev alan yeni bile olsa tesisatına tadilat yaptırmak zorunda kalıyor" dedi. Standartlara uygun üretilen ürünlerin ve doğru uygulamaların aynı zamanda tasarruf sağladığını aktaran Odabaşı, tüm ürün uygulamalarında sertifikalı tesisatçıların devrede olması zorunluluk haline getirilmesi gerektiğini kaydetti.

art

SONAN - 21 AĞUSTOS 2015

YENİ EV ALAN BİLE TESİSATI DEĞİŞTİRİYOR!

Tema Banyo Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, Türkiye’de her ev alanın yeni bile olsa tesisatına tadilat yaptırmak zorunda kaldığına dikkat çekerek, “Bu hem kalitesiz malzeme kullanımından hem de ürünlerin montajını yapan tesisatçıların eğitimsizliğinden kaynaklanıyor. Tüketicilerin ve ülkenin kaynaklarını boşa harcamamak için sektörde çalışanların da ürünlerin de kalite standartlarının denetimi şart” uyarısını yaptı!

Evlerinizi eğitimli tesisatçılara emanet edin hem siz kazanın hem Türkiye kazansın..! Türkiye yapı malzemeleri sektörünün güçlü oyuncularından Tema Banyo’nun Genel Koordinatörü Oğuz Odabaşı, her ev alanın yeni dahi olsa tesisatına tadilat yaptırmak zorunda kaldığına dikkat çekerek, önemli bir uyarıda bulundu: “Bu hem kalitesiz malzeme kullanımından hem de uygulamayı yapan, ürünlerin montajını yapan tesisatçıların eğitimsizliğinden kaynaklanıyor. Tüketicilerin sertifikası olan, alanında uzman tesisatçılara evlerini emanet etmesi ve uygulamada kullanılacak ürünlerin de kalite standartlarına uygun olması gerekiyor. Bu olmazsa hem tüketici zarar görüyor hem de ülkenin kaynakları boşa harcanıyor.”

Sektörün büyümesi de engelleniyor

Yapı malzeme sektörünün ithal ürünlerin istilasında olduğunu ancak bu alanda denetimlerin ve ithal ürünlerin sahip olduğu kalite belgelerinin kontrolünün büyük önem taşıdığını vurgulayan Oğuz Odabaşı, “Tema Banyo, alanında TSE standartlarının oluşturulmasına öncülük etmiş bir marka. Tesisatçılara eğitim veriyor, onları sertifikalandırıyoruz. Tüm ürünlerimiz kalite belgelerine sahip olarak satışa sunuluyor. Kalitesiz ürünler hem sektöre hem de tüketiciye zarar veriyor. Aynı zamanda sektörün büyümesini de engelliyor” dedi.

Doğru ürün tasarruf sağlar!

Ürünler kadar bu ürünlerin uygulamasını yapan tesisatçıların eğitimli olmasının önemine de dikkat çeken Tema Banyo Genel Koordinatörü Odabaşı, “Ürünleri bağlamayı bilmeyen tesisatçılar var. Bu yüzden ülkemizde neredeyse her ev alan yeni bile olsa tesisatına tadilat yaptırmak zorunda kalıyor” açıklamasını yaptı. Doğru ve standartlara uygun üretilen ürünlerin ve doğru uygulamaların aynı zamanda tasarruf sağladığını aktaran Oğuz Odabaşı şunları söyledi: “Su tasarrufu bunun en önemli örneği. Dayanıklılık ölçü ve standartları denetlenirse merdiven altı ürünlerin tüketiciye ulaşması da engellenir. İthal malzemelere fon getirilmesi de kaynakların tasarrufu açısından önemli bir konu. Ayrıca tüm ürün uygulamalarında sertifikalı tesisatçıların devrede olması zorunluluk haline gelmeli.”

Tüm Hakkı Saklıdır 2015©

art
art

CAPITAL - 01 EYLÜL 2015

TERFİ ZAMMI GERÇEKLERİ

Ul-b-^A ı»ı»a liLLiL Eskiden terfi edene birkaç maaş zam yapılırdı. Bugün bu durum değişti. Artık bir üst pozisyona geçene en fazla yüzde 20 ila 30 arasında zam yapılıyor. Çoğu şirketteyse zam oranları bu oranların bile altında... Terfilerde en avantajlılarsa üst düzey yöneticiler oluyor. Çünkü üst pozisyonlara çıktıkça terfilerdeki zam oranları da artıyor. Üst düzey pozisyonlar için terfi zammı sektörden sektöre değişmekle birlikte yüzde 40'tan başlayıp yüzde 200'e kadar çıkabiliyor. Ancak birçok şirkette terfi zamlarında son söz hala patronun...RFI ZAMMI Ücretler GERÇEKLERİ // Türkiye'de yönetici terfilerinde yapılacak zam tutarı tamamen patronunun inisiyatifinde gerçekleşiyor." Bu sözler Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş'e ait. Ateş, Türkiye'de terfilerde zam tutarını büyük kurumlarda bile patronun belirlediğini ve bu konuda sabit bir oranın olmadığını belirtiyor. Her patron, şirket ve pozisyon için farklı gerçekler devreye giriyor. Terfi zammı konusunda iş dünyasında belirli bir oran olmasa da alt, orta ve üst kademelerdeki terfilerde uygulamalar farklı. Yaptığımız araştırmaya göre Türkiye'deki birçok şirkette terfi zammını direkt patron veya CEO belirliyor. İnsan kaynaklarına yatırım yapan, ücret yönetim sistemi olan yapılardaysa önceden belirlenmiş terfi kuralları var. Terfi edene mutlaka zam yapılıyor ve bu oran ortalama yüzde 20 ile 30 arasında değişiyor. Alt ve orta kademelerdeki terfilerde ücret artışı daha düşük olurken, C level seviyesindeki üst düzey yönetici pozisyonlarındaki terfilerdeyse zam oranı daha yüksek tutuluyor. Ancak terfi zamlarında çok önemli bir kural var... Hiçbir zaman terfi eden kişiye, aldığı maaşın iki katı ücret ödenmiyor. F.n yüksek terfi zammı bile ortalama yüzde 5060 seviyesinde kalıyor. Terfi zamları konusunda avantajlı şirketler de var. Türkiye'deki çok uluslu yabancı şirketlerde ücretler ve terfilerdeki zam oranları daha yüksek. Büyümesi, kârlılığı yüksek şirketlerde de terfi edene daha fazla zam yapılıyor. Şirket kârlıysa, cirosunu, hedeflerini tutturmuşsa çalışanlara ortalama yüzde 30 ila 40 arasında terfi zammı ödeniyor. O yıl hedefler tutmamışsa, kârlılık da yoksa terfi edene zam yapılmıyor. Sektör ba/.ındaysa çalışanına en yüksek terfi zammını enerjiyle telekomünikasyon şirketleri ödüyor. Terfi zammıyla ilgili yaptığımız araştırma konuyla ilgili yeni gerçekleri göz önüne seriyor. İşte terfi zammıyla ilgili günümüzdeki yeni kurallara, ideal oranlara, pozisyonlar ve sektörler arası farklara, konjonktürel değişimlere ve üstü düzeye özel uygulamalara ilişkin 7 temel trend... ATRON VE İLİŞKİLER BELİRLEYİCİ İnsan kaynaklarına yatırım yapan şirketlerde maaş ve yan haklardan oluşan ücret paketlerinin yanı sıra terfi zamlarına ilişkin kurallar da tanımlı. ABD ve Avrupa'daki terfilerde önceden belirlenen zam oranlarına ve şirketin bütçe hesaplarına sadık kalınıyor. Egon Zehnder Yönetim Danışmanı Burcu Bıçakçı Ersoy, "Türkiye'de yönetişim yapısı güçlü organizasyonlarda terfi zamları belirli bir sistemle yönetiliyor ve gelişmiş pazarlardan büyük bir farklılığı bulunmuyor" diyor. Buna karşın Türkiye'deki daha küçük yapılarla kurumsallaşamamış aile şirketlerinde terfi zamları daha çok kişilere bağlı. Özellikle Türkiye'deki birçok şirkette terfi zamlarını doğrudan patronlar belirliyor. CAPITAL 91 »15 185Ersoy, "Türkiye'de patron sirkeli diye tabir eniğimiz yapılarda terfi /.anıları çok daha kişisel kararlara bağlı oluyor. Pazarlıkla yukarı çekilebilen paketlerle karşılaşabiliyoruz" diyor ve ekliyor: "Gün geçtikçe bu konuda süreç disiplini getiren şirket sayısı artıyor, ancak daha gidecek çok yolumuz var." Mazars Denge İnsan Kaynakları Direktörü Mehmet Eronat, Türkiye'de kurumsallaşmış şirketlerde bile terfilerin çoğu zaman duygusal çerçevede gerçekleştiğini belirtiyor. Eronat, "Bugün büyük ve kurumsal şirketlerde her ne kadar terfi prosedürleri, değerlendirme merkezi uygulamaları olsa bile günün sonunda terfi edecek kişilerin yöneticileri ya da şirketin üst yöneiimlcriyle olan kişisel ilişkileri etkili oluyor" diyor. Böyle bir durumda da terfilerdeki zam oranları kişiden kişiye değişiyor. Terfi zamları Türkiye'de patronlara göre değiştiğinden birçok şirkette terfi zamları konusunda ideal bir oran bulmak oldukça zor. İnsan kaynaklan uzmanları da ideal bir terfi zammı oranının olmadığını belirtiyor. Çünkü, ideal terfi oranları şirkete, sektöre, çalışan sayısına, pazardaki riske, ülkeye, kişinin performansına ve pozisyona göre değişkenlik gösteriyor. Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, terfi zammının belirlenmesinde birçok farklı değişkenin rol oynadığını belirterek "Pozisyonun önemi, sirkelin çevresi, piyasa koşulları gibi değişkenler sabit bir zam oranı olmasını engelliyor" diyor. Şirketin yapısı da terfi zamlarını etkileyebiliPozisyonlara göre terfi zammı oranları nasıl? Mevcut pozisyonu CEO yardımcısı ve C /eve/ pozisyonlar Terfi ettiği pozisyon CEO Terfi zam oranı (%) 50-60 MEHMET ERONAT yor. Yatay yapılanmış şirketlerde terfi olmaksızın performansa bağlı olarak iddialı ücret artışları yapılabiliyorken buna karsın dikey yapılanmış şirketlerde birkaç kez terfi almış olmak bile anlamlı bir ücret artışı yaratmıvor. Egon Zehnder Yönetim Danışmanı Burcu Bıçakçı Ersoy da "Yatay yapılanmış şirketlerde dikey terfi çok büyük bir zamma yol açabiliyorTERFİDE EN FAZLA YÜZDE 20 ZAM" AYLA ÇETİNBORA / DHL EXPRESS TÜRKİYE İK VE KALİTE DİREKTÖRÜ ÜCRET SİSTEMİ VAR Bir üst pozisyona geçen çalışanımıza yaptığımız ücret artışının ücret yönetim sistemimize göre belirliyoruz. Bu konuda her pozisyonun kademelendirildiği bir aralığımız mevcut. Kişinin mevcut ücret durumu ve terti ettiği pozisyona göre terfide yaptığımız ücret artışı yüzde 0 ila 20 arasında değişiyor. KADEMELER ARASI FARK Ücret yönetim sistemimizin temelini oluşturan ücret skalamızın aralıkları farklılık gösterebiliyor. Üst pozisyonlarda daha geniş aralıklar olabiliyorken alt pozisyonlarda biraz daha dar aralıklar mevcut. Kademe aralıklarımız ortalama yüzde 20 civarında. İDEALİ NE? Faaliyet gösterdiğimiz lojistik sektöründe kademeler arası ücret farkında piyasa ortalaması da yüzde 20 civarında. Elimizde bunu gösteren araştırmalar mevcut. Ben de kademeler arası sağlıklı ücret farkının yüzde 20 ila 25 arasında olması gerektiğini düşünüyorum. 186 l >i w MudurDırektörGen. Müd. Yard. ».*YöneticiMüdür15-20UzmanYönetici10-20Ücretler ken dikey yapılanmış şirketlerde çok daha kısıtlı zamlar söz konusu olabiliyor" diyor. Terfi ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişki de önemli. Ergene Consulting&HGA Group Türkiye Başkanı Murat Ergene. "Terfi ücret artışıyla desteklenmediği sürece beklenen verimlilik ve motivasyon uzun süreli olmuyor" diyor. Okan Tütüncü de ideal zam oranının, kişiyi motive edecek ve piyasadaki rekabete uyacak oranda olması gerektiğini vurguluyor: "Kişi unvan artışı aldığı zaman zaten oldukça motive olur ve yeni görevine dört elle sarılır. Ancak bu geçiş doğru belirlenmiş terfi zammıyla yapılırsa kişinin başarısı da performansı da artış gösterir.' Şirketler, terfi zam oranlarının ne olması gerektiği konusunda ideal bir oran bulmakta zorlanıyor. Bu konuda daha çok şirket içindeki kademeler arası ücret aralıklan dikkate alınıyor. Genel müdür yardımcısı ve direktör seviyesindeki yöneticilerin, genel müdürün yüzde 70 ila 80'i kadar ücret alması ideal kabul ediliyor. Genel müdür maaşı baz alınarak, müdürlerin yüzde 40-50. yöneticilerin yüzde 20-30, uzman seviyesinde başlayan beyaz yakalıların ise genel müdür maaşına göre yüzde 10-15 seviyesinde bir ücrete sahip olması gerekiyor. Stanton Chase Dünya Başkan Yardımcısı Çağn Alkaya, CEO ile yardımcısı arasındaki ücret farkının yüksek risk, yüksek kazanç ilişkisinin daha kuvvetli olduğu sektörlerde daha yüksek olduğunu söylüyor. Buna göre CEO ile yardımcısı arasındaki fark en az yüzde 50 oluyor ve çoğunlukla bunun üzerine çıkabiliyor. Artaş Perakende Grup Başkanı Muhsin Erkoç. perakende gibi genel müdürün tek adam olduğu sektörlerde genel müdürle yardımcıları arasındaki ücret farkının 2 katına kadar çıkabildiğini belirtiyor. Buna göre perakende ve alışveriş merkezleri sektörlerinde bir genel müdür yardımcısı genel müdürlüğe terfi ettiğinde minimum yüzde 50 maksimum da yüzde 100'e varan ücret artışı alabiliyor. AL Danışmanlık Genel Müdürü Ayşen Laçinel sektörel durumların terfi zammı konusunda ciddi farklılık yarattığı kanısında. "Perakendede olduğu gibi turizmde de pozisyonlar arası ücret aralıkları daha yüksek. Eğitim sektöründeyse pozisyonlar arası ücret aralıkları daha az" diyen Laçinel, bu durumun terfi zamlarına da yansıdığını belirtiyor. Mazars Denge İK Direktörü Mehmet Eronat da Türkiye'de bankacılıktan perakendeye bilişimden tekstile kadar birçok sektörde pozisyonlar arasında ortalama yüzde 30 ücret farkı olduğunu söylüyor. Özetle terfi zamları kademeler arasındaki Üst yönetimde en yüksek terfi zammı bankacılıktat "GENEL MUDUR DE OLSA 2 KATINI VERMİYORUZ' ORHAN TURAN / ODE YALITIM YKB ÜST KADEMEDE YÜKSEK Terfilerde yaptığımız zam oranları yüzde 10 ila yüzde 30 arasında değişiyor. Alt kademelerde gerçekleşen terfilerde daha az ücret artışı yaparken üst kademelerdeki terfilerde yaptığımız artışlar daha yüksek oluyor. YÜZDE 30 İDEAL Üst düzey yöneticimiz genel müdür bile olsa ücretlerine yüzde 100 oranında zam yapmıyoruz. Terfilerde bana göre ideal oran yüzde 30 ücret artışı yapmaktır. Ancak şirketin içinde bulunduğu duruma göre bu oranlar değişebiliyor. Kötü zamanda terfi edene hiç ya da az zam yaptığımız dönemler de oldu. POZİSYONLAR ARASI FARK FORMÜLÜ Sektör Bankacılık Perakende Lojistik Enerji Otomotiv Terfi zam oranı (%) 100-200 80 - 200 Sağlık Bilişil 100- 150 80-150 85-150 90-120 60- 100 im İnşaat 70-100 Turizm & eğlence 50 - 70 İlaç 40 - 70 Reklam 40 - 60 CAPITAL i 2015 187"ÜCRET ARTISI OLMADAN a TERFİ EDİLMEZ" MURAT ERGENE4 ücret farkı dikkate alınıp belirleniyoı Genel uygulamadaysa terfi zammı yüzde 20 ila 30 arasında değişiyoı Tekstil \e inşaat sektörlerinde faaliyel gösteren \kkus Grup un yönetim kurulu başkanı Abdülkadir Akkus. bir Cisi pozisyona gecene yüzde 30 ila 6i> arası /.mı \.ıplıklarını söylüyor PITAL500 ETKİSİ DE VAR Ergene Consulting&HGA Group Türkiye Başkanı Murat Ergene de Türkiye'nin en büyük ilk 500 sirkelini kapsayan Capital500 şirketlerinde terfi zamlarının yüzde 20 ila 10 arasında değiştiğini, ku çük şirketlerdeyse terfi zammına iş sonuçlarına bakarak patronunun karar verdiğini belirtiyor Ergene, 'İşın büyüklüğüne, kısmin yönettiği ekibe ve sorumluluk alanına göre değişmekle birlikte terfi /.anılarının minimum yüzde 20-25 bandında olması gerekiyor" diyoı Mehmet I ronat sektörel (arlılıklar olmakla birlikte çoğunlukla bir üst pozisyona terfi cöcn kişiye yüzde 20'den fazla zam yapılmadığını söylüyor. Orka Holding İK Direktörü Sinem Cesur, Türkiye'de terfi edene ortalama yüzde 20 ila iO arasında zam yapıldığını belirtiyor. Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü. Kılı zamları konusunda daha karamsar bir tablo çiziyor. Tütüncü, Türkiye'de büyük ve kurumsal şirketlerde üst pozisyonlarda terfi zamları yüzde 15'lere kadar çıkabiliyor. Ona pozisyon larda bu oran yüzde 10 seviyelerine düşerken alt kademelerde yüzde 3 ila 5 seviyelerinde seyrediyor" diyor. Aynı kademede bir terfi söz konusu olduğunda örneğin kişi pazarlama uzman yardımcısıyken, pazarlama uzmanı olmuşsa yüzde 5 ila 10 arasında terfi zammı alabiliyor. Farklı bir kademeye geçlşlerdeyse terfi zamları daha yüksek olabiliyor. Tütüncü. Kişi pazarlama müdürü iken pazarlama direktörü olmuşsa zam oranı yüzde 15-20 civarında oluyor" diyor. KONOMI İYİYSE ZAM FAZLA Terfi zammını belirleyen en önemli unsurlardan biri de şirketin cirosu ve kârlılığı oluyor Şansların kolu olduğu dönemlerde terfi zamları az. ya da hiç yapılmazken tam tersi durumlarda yüksek terfi artışları soz konusu oluyoı Mudo'nun CEO su Haris Karakullukçu da terfi zamlarında belirleyici olan temel unsurun sektörün durumu olduğunu söylüyor. sirkelin cirosu ve kârlılığı d.\ terfi zamlarının hangi oranlarda yapılacağı konusunda belirleyici oluyor. Karakullukçu, zor dönemlerde terli zamlarını yüzde 10 ila 2S arasında tuttuklarını belirtiyor Buna karsın ekonominin iyi olduğu dönemlerde terfi oranlarını yüzde 25 ila H) aralığına yükselttiklerini söylüyor. Karakullukçu, "2015 zor bir yıl. Bu nedenle bu yıl terfi zamlarımız yüksek seviyelerde olmayacak" diyor Piyasanın ve şirketin genel durumuna göre terfi zamlarını belirlemek de dıgeı şirketler tarafından sıkuı kullanılan uygulamalar arasında.. Güriş İnşaal Yönetim Kurulu Başkanı Müşfik Y.ımanlürk. yönetici seviyesinde lerfinın gerçekleşmesi du rumunda zam oranını ekonominin ve sirkelinin durumuna göre belirlediklerini söylüyor. Yamantürk, 'Şirketin o günkü durumuna göre (.alışanlarımıza terfi zammı veriyoruz Vynı seviyede göre* yapan meslektaşı ne ücret alıyorsa o ela aynısını alıyor" diyor. 180 milyon Tl. cirolu Tema Yapı ve BanyoSİNEM CESUR / ORKA HOLDİNG İK DİREKTÖRÜ ESKİYE GÖRE DEĞİŞTİ Geçmiş yıllarda terfi sayılarındaki artışla eşit oranda artmayan terfi zammı oranlarını çok net görüyorduk. Son yıllarda durum daha farklılık göstermeye başladı. "Ücret artışı olmadan terfi edilmez" inancıyla tüm terfiler yeniden değerlendirildi. -30 ARASI Bir üst pozisyona geçtiğinde çalışanlarımıza ortalama yüzde 25 ila 30 arasında ücret artışı yapıyoruz. Geçen yıl ortama yüzde 32 oranında terfi zammı yaptık. KADEMELERE GÖRE DEĞİŞKEN Üst düzey kademeden beklediğiniz performans ile orta veya alt kademeden beklediğiniz performans hiçbir zaman eşit düzeyde değil. Kademelere göre beklenen performansın ve is yapma biçiminin değiştiğine inanıyoruz. EN YÜKSEK GMY SEVİYESİNDE Yönetici adayı seviyesinde yüzde 20. yönetici seviyesinde yüzde 25 ila 30. direktör ve genel müdür yardımcıları seviyelerinde yüzde 30 ila 40 arasında terfi zammı uyguluyoruz. 188 I IPITAl l -'1Ücretler İDEALİ YÜZDE 25 ARTIŞ YAPMAK" GAMZE CİZRELİ / BIG CHEF'S KURUCU ORTAK DEĞİŞİKLİK YOK Terfi zamlarında dikkat ettiğiniz en önemli konu, bir üst pozisyona geçişte mevcut pozisyondaki kişinin maaşına yakın olacak bir artış yapmak. Genellikle terfilerde ücret artışını yüzde 20 seviyesinde yapıyoruz. Son dönemde bu konudaki uygulamamız çok fazla değişmedi. ÜST KADEMEDE YÜZDE 30 Alt ve üst kademe yöneticilerimize göre yaptığımız terfi zamları da değişiyor. Alt kademelerde terfi zamlarımız yüzde 20'ler seviyesinde kalabiliyorken üst seviyede bu oran yüzde 30'lara çıkabiliyor. YÜZDE 35 FARK Sektörümüzde pozisyonlar arası yüzde 35 ücret farkı bulunuyor. Bana göre normali de budur. Terfi zammı ise kişi yaşına ve tecrübesine göre değişebilir. Terfilerden kaynaklanan ücret artışlarda ideal ücret artışının yüzde 25 olduğunu düşünüyorum. nıın genel müdürü Oğuz Odabaşı da terfi eden kişiye yüzde 30 zam yaptıklarını belirtiyor. Tabii bunun için şirketinin hedeflerini ve büyümesini gerçekleştirmesi gerekiyor. EN TEPEDE ARTIŞ YÜKSEK Terfi zamlarının oranları konusunda belirleyici olan temel faktörlerden biri de şirketin cirosu oluyor. Cirosu 1 milyar dolar üzerindeki bir şirkette terfi zamlarının oranı C level denilen üst düzey pozisyonlarda yüzde 60'lara kadar çıkabiliyor. Amrop Türkiye Yönetici Ortağı Yeşim Toduk, CEO'larla yardımcıları arasında minimum yüzde 50 fark olduğunu söylüyor. Cirosu 100 milyon doların altındaki şirketlerde ise CEO ile yardımcıları arasındaki ücret farkı daha az oluyor. Bu şirketlerde genel müdür ve yardımcıları arasındaki fark yüzde 20 ila 40 arasında değişiyor. Terfi zammının en yüksek olduğu durumlar genel müdür yardımcılığından genel müdürlüğüne geçerken veya müdür pozisyonundan genel müdür yardımcısı pozisyonuna geçerken oluyor. Egon Zehnder Yönetim Danışmanı Burcu Bıçakçı Ersoy, "Üst düzey yönetici terfilerinde piramidin üstüne doğru çıkıldıkça zam oranı artıyor" diyor. Diğer bir deyişle C seviyesinden CEO seviyesine terfi eden bir yöneticinin alacağı zam. bir alt seviyeden C seviyesine terfi eden bir yöneticinin alacağı zam oranının çok üstünde. Mazars Denge İnsan Kaynakları Direktörü Mehmet Eronat da orta düzeyden üst kademeye geçişte prim ve yan haklarla birlikte kişinin ücret paketinde yüzde 50 artış olduğuna dikkat çekiyor. En yüksek terfi zammı hangi sektörlerde, hangi pozisyonlarda veriliyor? Ergene Consulting&HGA Group Türkiye Başkanı Murat Ergene, sektörlere göre en yüksek terfi zammını bankacılık, telekomünikasyon, hızlı tüketim ve bilişim sektörlerindeki şirketlerin yaptığını belirtiyor. Egon Zehnder Yönetim Danışmanı Burcu Bıçakçı Ersoy da çalışanına en yüksek terfi zammını enerji şirketlerinin yaptığını belirterek, "Enerji gibi sektörlerde arz talep dengesizliği sebebiyle terfi zam oranları daha yüksek seyrediyor'' diyor. Yurtdışında da terfi zam oranları çok yüksek değil... Maaşı belirleyen esas unsur performans primleriyle bonuslar oluyor. Amerika'da orta ve büyük şirketlerde terfi zammı vaizde 16 ila 25 arasında değişiklik gösteriyor. Secretcv Genel Müdürü Okan Tütüncü, "Avrupa'da zam oranları alt pozisyonlarda yüzde lO'dan başlıyor, üst düzey yöneticilerde ise yüzde 20 seviyelerine kadar çıkabiliyor" diyor. Terfi zamlarındaki önemli bir konu da yönetici ücretleri. Ergene, bugün Türkiye'de genel müdür maaşlarının aylık net 40 ila 50 bin TL arasında değiştiğini ve 60 bin TL'ye kadar çıkabildiğini söylüyor. Orta düzey bir şirketin genel müdürü aylık net 25 ila 30 bin TL seviyesinde kazanırken büyük şirketlerdeyse aylık net genel müdür ücreti 30 ila 55 bin TL arasında. İhracat müdürü, pazarlama müdürü ise 12-20 bin TL seviyesinde kazanıyor.

art

EVİM - 01 EYLÜL 2015

ÇOK AMAÇLI RAFLAR

ALIŞVERİŞ Simetrik, asimetrik, metal ya da ahşap; küçük veya büyük her amaca yönelik bir raf mutlaka var. 46 Figüratif. Koçtaş Ahşap. 149.95 TL. Zara Home Kare 3 lü: 59.95 TL. Tchibo. Metal Koçtaş. Baykuşlu Koçtaş TeM24TL. Tepe Home l) ıjj ı ı Üç katlı üçgen 85 TL. Tepe Home. Merdiven formunda 499 TL. Boyner Evde Üç katlı 113TL+KDV Tema BanyoI Krom. 143 TL.+KDV, Tema Banyo Sepet formunda 345 Dolar. www. amenkadanıste com D^askılı 339 Do;ar. wvav amerıkadan.ste com Ham ahşap 249.95 TL Tchibo. Ayaklı 119 TL Ikea Torre raf Sanayi 313 Provans 329 TL. Engl'sh nome.

Tüm Hakkı Saklıdır 2015©

İletişim

Adres: Mermerciler Sanayi Sitesi 1.Cad. No:3 Beylikdüzü/İstanbul
Telefon: 0(212) 875 70 60 (pbx)
Faks: 0(212) 876 00 50
E-Mail: info@temabanyo.com.tr
Web: www.temabanyo.com.tr
Menu for phone scroll "Show Menu"